Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zbigniew Herbert. Wybór poezji – prezentacja książki

10 stycznia o godzinie 18:00 - 19:00

Zapraszamy na pierwszy w nowym roku Czwartek Lubuski!
10 stycznia 2019 o godz. 18.00 w Klubie Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza odbędzie się prezentacja książki “Zbigniew Herbert. Wybór poezji” ze wstępem i w opracowaniu prof. dr hab. Małgorzaty Mikołajczak, literaturoznawczyni, kierownika Zakładu Teorii Literatury i Krytyki Literackiej oraz Pracowni Badań nad Literaturą Regionalną w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Publikacja ukazała się w cenionej serii Biblioteki Narodowej wydawanej przez Ossolineum. Tom ten trafił do księgarń 29 października 2018 r. w 94. rocznicę urodzin poety.
Spotkanie z udziałem badaczki literatury wzbogaci poezja Herberta w interpretacji Andrzeja Nowaka.
Po spotkaniu możliwość nabycia książki. Zapraszamy!
Od Wydawcy:
Dwadzieścia lat po śmierci Zbigniewa Herberta jego poezja jest ciągle szeroko komentowana przez badaczy literatury, wciąż inspiruje twórców. Nazwisko autora „Struny światła” wymienia się obok nazwisk największych poetów drugiej połowy XX wieku, a jego dzieła są stale tłumaczone, wydawane i czytane w wielu krajach świata. Silna więź z dziedzictwem antyku sprawia, że poezja Herberta ma wymiar uniwersalny, jest powściągliwa formalnie i zdyscyplinowana. Jednak pozorną prostotę i jednoznaczność jego wierszy komplikuje ironia, będąca zarazem figurą artystyczną i postawą wobec bytu. „Wstęp” i opracowanie Małgorzaty Mikołajczak ukazują bogactwo twórczości pisarza i są znakomitym przewodnikiem po najważniejszych motywach i tematach tej liryki. „Świat poety nie jest, jak mogłoby się wydawać, biało-czarny. Jest w nim miejsce na szarość będącą ulubionym kolorem twórcy. U Herberta nie ma też krystalicznie czystych bohaterów” – pisze badaczka. Czytane w tej perspektywie wiersze i prozy poetyckie Herberta odsłonią mniej znane oblicze.

Małgorzata Mikołajczak – w latach 1985-1990 studentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1993 zatrudniona w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, przekształconej następnie
w Uniwersytet Zielonogórski. Stopień naukowy doktora uzyskała w 1998, a doktora habilitowanego w 2008 na podstawie dorobku naukowego oraz monografii poświęconej twórczości Zbigniewa Herberta. W kwietniu 2015 uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych. Od 2013 kierownik literaturoznawczych studiów doktoranckich na Wydziale Humanistycznym UZ, od 2011 członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN, od 2016 członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych. W latach 2014-2017 kierowała międzyuczelnianym projektem badawczym finansowanym przez NCN („Regionalizm literacki – tradycja i nowe orientacje”).
Zajmuje się teorią literatury, poezją współczesną i regionalizmem w badaniach literackich. W jej dorobku znajdują się m.in. trzy monografie poświęcone twórczości Zbigniewa Herberta („W cieniu heksametru”. Interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta, 2004; Pomiędzy końcem i apokalipsą. O wyobraźni poetyckiej Zbigniewa Herberta, 2007, 2013; „Światy z marzenia”. Echa romantyczne w poezji Zbigniewa Herberta, 2013), redakcja książki „Bor nici”. Wątki klasyczne i romantyczne w twórczości Zbigniewa Herberta (2008) oraz liczne artykuły na temat poety. Redaktor naukowy serii „Nowy regionalizm w badaniach literackich”, przewodnicząca rady naukowej serii „Historia Literatury Pogranicza”. Laureatka wyróżnienia Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2006 za dokonania krytyczno-literackie

Szczegóły

Data:
10 stycznia
Czas:
18:00 - 19:00
Kategoria:
,

Miejsce

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
Wojska Polskiego 9
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/