Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Woda w Zielonej Górze

20 lutego 2019 o godzinie 17:00 - 20:00

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miasta Zielonogórskie Perspektywy zaprasza Zielonogórzan na otwarte spotkanie na temat przyszłości i stanu obecnego zielonogórskiej wody, we wszystkich formach- wodociągów miejskich, wód powierzchniowych (zbiorników i cieków wodnych, źródeł) wód podziemnych, gruntowych i wód opadowych.
“WODA W ZIELONEJ GÓRZE”
Prowadzenie: Konrad Stanglewicz,
Wprowadzający:
Przedstawiciel Wodociągów – Zaopatrzenie miasta w wodę
dr Andrzej Kraiński- gospodarka wodą w Zielonej Górze
Stanisław Pichiewicz- hydrogeologia Zielonej Góry

Główne zagadnienia:
1. Zaopatrzenie w wodę pitną i użytkową. Stan obecny: zbudowane w latach 70-tych ubiegłego wieku centralne ujęcie wody wraz ze stacją uzdatniania wody w Zawadzie oraz zbiornikami i hydroforniami w mieście zapewniają możliwość dostawy wody w ilości ok. !00 tys m. sześć. na dobę. Aktualnie wykorzystywane jest zaledwie w połowie. Dodatkowo stare miasto korzysta z wody z ujęcia Zacisze i ujęcia na Zjednoczenia. Woda z lokalnych ujęć w miejscowościach dawnej gminy Zielona Góra przeznaczana jest na lokalne potrzeby w tych miejscowościach.
Jakość wody z centralnego ujęcia (dostarczana do większości odbiorców) budzi duże wątpliwości. Woda pochodzi z Jeziora Sławskiego i rzeki Obrzycy (zlewni) tzn. zawiera wszystkie zanieczyszczenia tych wód powierzchniowych. Woda ta jest mieszana z wodą ze studni głębinowych w Zawadzie czyli wodą infilitrowaną z Odry. Uzdatnianie wody zmieszanej- dostarczanej do naszych mieszkań polega na filtrowaniu i doprowadzaniu do zgodności z normami pod względem biologicznym i chemicznym ale nie pod względem smakowym i zdrowotnym. Jest to dobra woda użytkowa ale czy jest to dobra woda do spożycia ? Czy nie należy rozważyć dostarczenia wody pitnej z ekologicznych obszarów rejonu Gryżyny lub Nowogrodu Bobrzańskiego ? Czy nie należy wzorem wielu europejskich miast dla podniesienia komfortu życia mieszkańców Zielonej Góry myśleć o odrębnej dostawie do mieszkań dobrej wody pitnej?
2 . Zielona Góra ma ubogie zasoby wód podziemnych i powierzchniowych i do tego mało opadów. Istniejące źródła i zasoby zostały zdewastowane i wprowadzone do kanalizacji ogólnospławnej. Należałoby myśleć o odbudowie i zagospodarowaniu „historycznych” źródeł i cieków ( Ochla, Las Piastowski, Podgórna, Słowackiego, Szczekocińska,Łącza, Gęśnik itp.) Na wody opadowe miasto przygotowuje budowę kanalizacji deszczowej (burzowej), ale jak ta woda będzie zagospodarowana?
3 . Specyfika budowy geologicznej terenu miasta i szkody górnicze po dawnej głębinowej kopalni węgla brunatnego zawężają możliwości pozyskiwania wód głębinowych. Ale czy dostatecznie są przeanalizowane te zasoby i perspektywa ich wykorzystania na potrzeby miasta? [autor: Marian Kopij]

Data:
20 LUTEGO 2019, godzina 17.00, sala nr 3 (parter),
Uniwersytet Zielonogórski, Campus A
Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii
budynek A-29, ul. prof. Szafrana 4a

Szczegóły

Data:
20 lutego 2019
Czas:
17:00 - 20:00
Kategoria:
,

Miejsce

UZ
Szafrana 1
Zielona Góra,
+ Google Map