Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tischner czyta katechizm – Odpowiedź Bogu

7 sierpnia 2018 o godzinie 18:00 - 20:00

W Klubie „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze kontynuujemy cykl spotkań wokół książki ks. Józefa Tischnera i Jacka Żakowskiego „Tischner czyta Katechizm”.
Zapraszamy do wspólnej wymiany myśli, będziemy rozmawiać o trzecim rozdziale książki;

ODPOWIEDŹ BOGU

Rozmowa piętnasta: WOLNOŚĆ
„Jest bardzo ciekawe, że w ludzkim doświadczeniu nie ma wolności czystej. Jest tylko wyzwalanie. Wyzwalanie spod zewnętrznej przemocy, ale także spod jakiejś przemocy wewnętrznej. I stąd ta dialektyka łaski i wolności. W wielkiej metaforyce wolności kojarzy się wolność ze skrzydłami. Jesteś wolny wtedy, kiedy masz skrzydła. A zatem jesteś wolny, kiedy nie idzie o to, czy w prawo, czy w lewo, tylko o to, by w górę. Co więcej: doświadczenie wolności masz wtedy, kiedy wiesz, że „możesz”. Nawet kiedy nie działasz i nie robisz z wolności użytku, czujesz, że jesteś wolny. Można powiedzieć: wolność to sposób istnienia. Nawet gdy nic nie robisz: j e s t e ś albo n i e j e s t e ś wolny.”

Rozmowa szesnasta: ŁASKA
„Czy to jest fair, skoro wszyscy musimy na zbawienie zasłużyć, ale tylko niektórzy– ci obdarzeni łaską – dostają szansę zasługi?(…) „Ci bowiem, którzy bez własnej winy, nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie”. Więc jednak może być dobro i także zbawienie poza naszym Kościołem.”

Rozmowa siedemnasta: … NA MOJĄ PAMIĄTKĘ
„Słowa: „to jest Ciało moje”, „to jest Krew moja” są przecież niesłychanie mocne. A poza tym bierzemy udział w uczcie eucharystycznej, przyjmujemy pokarm, a człowiek nie karmi się znaczeniami. Karmi się pokarmem rzeczywistym, tak jak sam jest rzeczywisty. Jak ty jesteś rzeczywisty, tak rzeczywisty powinien być twój pokarm.”

Rozmowa osiemnasta: SUMIENIE
„pokopernikański Kościół idzie bardzo daleko w akceptacji głosu ludzkiego sumienia. Naprawdę
bardzo daleko. Kościół dziś zdaje sobie sprawę, że poprzez ludzkie sumienia przemawia wielka siła, dzięki
której także i on żyje. Kościół nie może być instytucją rujnującą sumienia. Bez sumienia on sam istnieć przecież nie może.”

Rozmowa dziewiętnasta: KOŚCIÓŁ I PAŃSTWO
„Chrystus umarł przecież za wszystkich, a więc wszyscy mają taką samą godność. To rozumowanie rozwija dziś przede wszystkim Jan Paweł II, ale tradycja takiej myśli sięga daleko w przeszłość. Szczególnie wyraźna jest tradycja pascalowska. Pascal powiadał, że poznanie Boga rodzi pychę, a poznanie
człowieka rodzi rozpacz. Jedynie poznanie Chrystusa jest środkiem, bo w Nim poznajemy własną nędzę i własną wielkość. Otóż wielkość człowieka na tym właśnie polega, że Chrystus za niego umarł, w związku z czym nikomu nie wolno umniejszać praw żadnego z nas. Nawet tego, kto błądzi.(…) Kościół powinien pozwolić na to, żeby państwo ustawiało swoją harmonię współistnienia wedle reguł, które państwa dotyczą. Natomiast w ramach tych reguł, dając każdemu jednakowe prawo, Kościół będzie głosił prawdę.”

Rozmowa dwudziesta: DEMOKRACJA
„choć Kościół będzie demokrację często krytykował. Trzeba jednak odróżnić krytykę, która ma niszczyć,
od tej, która ma ulepszać. Wszystko wskazuje, że krytyka, jaka ze strony Kościoła płynie pod adresem demokratycznego państwa, ma na celu poprawienie demokracji, a nie jej zniszczenie, i umocnienie, a nie osłabienie, wolności. (..)Dlatego w Katechizmie mówi się, że państwa ma być tyle, ile koniecznie potrzeba.
Inaczej mówiąc: państwo nie powinno uzurpować sobie prawa do wyręczania obywateli w rozwiązywaniu problemów, które mogą rozwiązać bez niego.”

Rozmowa dwudziesta pierwsza: SPRAWIEDLIWOŚĆ
„W socjalizmie czy w komunizmie mówi się, że najgorszym złem jest wyzysk człowieka pracującego. Dziś trzeba powiedzieć, że złem o wiele gorszym jest wyzysk pracodawcy. Bo wyzyskiwać można nie tylko pracownika. Można też wyzyskiwać swojego pracodawcę.(..) Mamy dziś w Polsce pokłosie komunizmu w postaci sposobu bycia. Kłamstwo zostało w naszym życiu zanurzone tak bardzo głęboko, że wciąż trudno nam odróżnić pracę rzeczywistą od pracy fikcyjnej. Ludzie boleją nad tym, że stracili pracę. Ale często tracą tylko pracę pozorną.”

Miejsce spotkania: Piekarnia Cichej Kobiety ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze, godz.18;00

wstęp wolny

Ks. Andrzej Perzyński w ub. roku na zjeździe klubowym we Wrocławiu wyszedł z inicjatywą wspólnego czytania książki „Tischner czyta katechizm”, która stanowi zapis rozmów ks. Józefa Tischnera z Jackiem Żakowskim.
Jak tłumaczył ks. Andrzej Perzyński, chodzi o to, żeby z pomocą ks. J. Tischnera lepiej zrozumieć, czym jest Kościół, jak jest z soborową wizją Kościoła i w jaki sposób Kościół ma działać w świecie.

Wsparciem dla wspólnej lektury mogą być teksty przygotowane przez inicjatora spotkań formacyjnych, ks. Andrzej Perzyński, które znaleźć można tutaj: http://www.klubtygodnika.pl/wspolne-czytanie

Szczegóły

Data:
7 sierpnia 2018
Godzina:
18:00 - 20:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Piekarnia Cichej Kobiety
Fabryczna 13
Zielona Góra,
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here