Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tadeusz Różewicz w Karkonoszach – fotografie Zbigniewa Kulika

10 października 2019 o godzinie 18:00 - 19:30

Zapraszamy 10 października, godz. 18.00 do galerii Biblioteki na wernisaż wystawy “Tadeusz Różewicz w Karkonoszach” udostępnionej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Otwarcie wystawy z udziałem autora fotografii Zbigniewa Kulika, dyrektora MSiT, który przez 20 lat przyjaźnił się z Tadeuszem Różewiczem, towarzyszył mu w wędrówkach po Karkonoszach dokumentując wizyty Mistrza. Podczas wernisażu autor zdjęć opowie o swoich spotkaniach z Poetą.

Ekspozycja składa się z 34. fotogramów. Ukazuje Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, dramaturga, prozaika i scenarzystę, w towarzystwie żony Wiesławy oraz przyjaciół na tle malowniczych krajobrazów. „Górskie” fotografie zostały wykonane m.in. podczas wycieczek po karkonoskich szlakach, w czasie spotkań, rozmów, spacerów i zimowych wędrówek. Prezentują radość, zadowolenie i zachwyt wielkiego poety nad urokiem Karkonoszy, Karpacza i okolic.

“Celem wystawy jest pokazanie mistrza pióra i Jego niezwykłej osobowości na tle Gór Olbrzymich, jak kiedyś nazywano Karkonosze, oraz miejsc gdzie przebywał. Inicjatywa wykonania fotografii pochodziła ode mnie, ale – zdarzało się – i od Poety, który, zauroczony danym miejscem lub obiektem, chciał być uwiecznionym na błonie fotograficznej, a później już na zdjęciu wykonanym aparatem cyfrowym. Przybierał wtedy pozę godną ponadczasowego utrwalenia. Pamiętam, jak w czasie wędrówki na zamek Chojnik, podniósł długi, sękaty kij i stworzył przez to formę, która uosabiać miała legendarną postać Rzepióra z mapy L. Helwiga z XVI wieku. To znowu, kiedy indziej, kazał mi sfotografować się na łące koło Muzeum Sportu i Turystyki, jak to powiedział: „między swoimi prawdziwymi trzema kopcami usypanymi przez krety”, a symbolizować one miały kopce: Wandy, Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego, sztucznie usypane w Krakowie. Zupełnie wyjątkowe są tutaj fotografie wykonane w karpackim antykwariacie. Tak jak wcześniej powstały „Zabawy przyjemne i pożyteczne Tadeusza Różewicza, E. Geta-Stankiewicza i…”, tak i te fotografie w sporej części są pracami inspirowanymi przez Mistrza Tadeusza Różewicza” Zbigniew Kulik

Szczegóły

Data:
10 października 2019
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
Wojska Polskiego 9
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/