Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Przegląd filmowy „Echa Katynia”

15 kwietnia 2019 o godzinie 11:00 - 13:00

Po raz kolejny „Echa Katynia” zostaną zaprezentowane w Zielonej Górze. Pokazy odbędą się 15 i 16 kwietnia 2019 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida. Do udziału w seansach zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych.

Program przeglądu:

15.04.2019 (poniedziałek) godz. 11:00

Katyń – Ostatni świadek (reż. Piotr Szkopiak, 2018). Film odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej. Zainspirowany biografią jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercewa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku.
Czaszka z Katynia (reż. Anna Elisabeth Jessen, 2006). Niezwykła historia, która rozpoczęła się w 1943 roku. Duński profesor Helge Tramsen przemyca do Kopenhagi czaszkę jednego z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Czaszka zostaje odnaleziona w 2005 roku w jednej z szaf Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze. Film przedstawia także losy lekarzy pracujących na miejscu ekshumacji grobów w 1943 roku, ich potworne przeżycia związane z odkryciem prawdy o Katyniu.

16.04.2019 (wtorek) godz. 11:00

Niegdyś moja matka (reż. Sophia Turkiewicz, 2013). Reżyserka australijskiego pochodzenia podejmuje próbę poznania powodów, jakie sprawiły, że została oddana w dzieciństwie do sierocińca. Odkrywa nieznaną dla siebie historię matki urodzonej w przedwojennej Polsce, również osieroconej, pozbawionej własnego domu i zesłanej na Syberię. Burzliwa historia XX wieku sprawiła, że kobiecie niełatwo było się odnaleźć wśród powojennej rzeczywistości na obcym kontynencie.
Ofiara pionków (reż. Asen Władimirow, 2018). Film przedstawia burzliwą historię Bułgara dr. Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, powołanej przez Niemców po odkryciu zwłok tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD pod Katyniem w 1940 r. Jest to opowieść o długiej i bolesnej drodze udowodnienia prawdy o udziale Związku Sowieckiego w tych mało znanych w Bułgarii wydarzeniach.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w przeglądzie prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres: krzysztof.mazur@ipn.gov.pl.

Szczegóły

Data:
15 kwietnia 2019
Czas:
11:00 - 13:00
Wydarzenie kategorie:
, ,

Miejsce

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
Wojska Polskiego 9
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/