Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Prof. Leszek Libera – spotkanie autorskie

23 stycznia o godzinie 18:00 - 19:30

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza

23 stycznia br. (czwartek), Klub Pro Libris im. Andrzeja Waśkiewicza

na spotkanie autorskie z prof. Leszkiem Liberą, literaturoznawcą, badaczem Mickiewicza i Słowackiego, prozaikiem, autorem powieści napisanych w języku niemieckim “Utopek” i jej kontynuacji „Buks Molenda”, przetłumaczonych na język polski przez Sławę Lisiecką.

Moderator: prof. Małgorzata Mikołajczak.

Leszek Libera, ur. 1948 w Raciborzu. Studia polonistyczne ukończył we Wrocławiu. Bibliotekarz i nauczyciel w szkolnictwie średnim w Cieszynie. Doktorat i praca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1980 emigracja do Niemiec. W 1994 habilitacja we Wrocławiu i zatrudnienie w WSP w Zielonej Górze (później na stanowisku profesora na Uniwersytecie Zielonogórskim ). Oprócz licznych prac literaturoznawczych poświęconych romantyzmowi polskiemu (Mickiewicz, Słowacki) i niemieckiemu (Tieck, Bürger) napisał dwie powieści w języku niemieckim „Der Utopek” (2011) i „Buks Molenda”(2012), wydane w łódzkiej oficynie OD DO w tłumaczeniu Sławy Lisieckiej (2018/2019). Tom trzeci trylogii w przygotowaniu. Mieszka w Essen.

Pierwsze dwie części trylogii powstały w latach 80 i zostały napisane w języku niemieckim. Ich geneza jest związana z emigracyjnymi doświadczeniami pisarza, który znalazł się w nowym środowisku bez pracy i z głową pełną opowieści dziadka o mitycznych utopkach. Śląskie dzieciństwo pisarza było mocną inspiracją dla napisanego na obczyźnie tekstu.

„Już dawno nie ukazała się taka książka jak ta, tekst tak gniewny, tak słowotwórczo gorzki i absurdalnie jasny, tak wyrafinowanie jędrny i oryginalny poprzez nasycenie tradycją, tak przekorny i zarazem tak mądrze skomponowany. Leszek Libera zgrupował wielowarstwową tkankę akcji i motywów swojej powieści zaczynającej się tuż po zakończeniu II wojny światowej i wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk, teren zagorzałych historycznie sporów narodowych między Polską a Niemcami (…)”.
(“Utopek”, z posłowia Jürgena Joachimsthalera)

Szczegóły

Data:
23 stycznia
Czas:
18:00 - 19:30
Kategoria:
,

Miejsce

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
Wojska Polskiego 9
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/