Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Polski Amerykanin. Spotkanie z autorką i bohaterem książki

22 maja 2019 o godzinie 18:00 - 20:00

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze zaprasza 22 maja 2019 r. godz. 18;00 na spotkanie z autorką książki „Życie na pograniczach” (członkinią naszego Klubu) prof. Beatą Halicką. Spotkanie jest wyjątkowe, gdyż gościem będzie także bohater biografii prof. Zbigniew Kruszewski.
Prowadzenie red. Konrad Stanglewicz

WSTĘP WOLNY

Zbigniew Anthony Kruszewski (ur. 1928 w Warszawie) – harcerz, powstaniec, emigrant, profesor, a także wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i politolog na Uniwersytecie Chicagowskim, nowojorskim SUNYi w El Paso – to postać nietuzinkowa, której niezwykła biografia wyróżnia się na tle losów całego pokolenia. Niewielu z tych, którzy przeżyli wojnę i okupację w Polsce, a następnie znaleźli się na emigracji, udało się odnieść sukces w swych nowych ojczyznach.

Zbigniew Kruszewski już w latach 70. XX wieku stał się pionierem i wiodącą postacią studiów o pograniczach (borderstudies). Karierę naukową rozpoczął od doktoratu poświęconego granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, którą badał eksplorując Ziemie Zachodnie w 1959 roku. Jego biografia to losy człowieka pogranicza, który swym życiem świadczy o potrzebie przełamywania granic dzielących ludzi i narody oraz o konieczności budowania mostów pomiędzy nimi.

Beata Halicka jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i pracuje w Instytucie Wschodnim na Wydziale Historycznym w Poznaniu. Jedna z jej ostatnich książek – “Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945-48” – otrzymała Nagrodę Identitas 2016 w kategorii najlepsza historyczna książka roku. Więcej nahttp://beatahalicka.pl

http://beatahalicka.pl/zycie-na-pograniczach-zbigniew-anthony-kruszewski-biografia/?fbclid=IwAR2RHNkE4YnjhSnoQh88S_JBPJkT-ysBaEToiIlnLQndDUPa9W9J5coH7zE

Szczegóły

Data:
22 maja 2019
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Piekarnia Cichej Kobiety
Fabryczna 13
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/piekarnia.cichejkobiety/