Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Od stu lat wszędzie dla wszystkich

9 stycznia o godzinie 12:00 - 15:00

Zapraszamy na konferencję prasową połączoną z otwarciem wystawy „Od stu lat wszędzie dla wszystkich” zorganizowanej z okazji 100 rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża.

Organizacja została utworzona tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 18 stycznia 1919, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski, zwołano naradę wszystkich działających pod zaborami organizacji, kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami. Podczas posiedzenie, odbywającego się pod patronatem Heleny Paderewskiej, powołano do życia Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszym jego prezesem został Paweł Sapieha. Pierwotną nazwę organizacji zmieniono w 1927 r. na Polski Czerwony Krzyż.

Z okazji okrągłego jubileuszu Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża wspólnie z Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Archiwum Państwowym w Zielonej Górze przygotował wystawę poświęconą działalności organizacji. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in.dyplom i odznaka Węgierskiego Czerwonego Krzyża przekazana Zarządowi Wojewódzkiemu PCK w 1956 r. w ramach podziękowań za przekazaną krew od społeczeństwa naszego województwa, plakaty, wydawnictwa promocyjne Polskiego Czerwonego Krzyża ( dot. działalności młodzieżowej, udzielania pierwszej pomocy, krwiodawstwa itp.), artykuły prasowe „Gazety Lubuskiej”, skany materiałów z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, odznaczenia, dyplomy, sztandary

Wystawa potrwa do 27.01.2019 r. Zapraszamy!

Szczegóły

Data:
9 stycznia
Czas:
12:00 - 15:00
Kategoria:
, ,

Miejsce

Muzeum Ziemi Lubuskiej
ul. Al. Niepodległości/15
Zielona Góra,
+ Google Map
Telefon:
+48 68 327 23 45