Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Monodram Podróż do Buenos Aires w wykonaniu Gabrieli Muskały

14 czerwca 2019 o godzinie 21:00 - 22:00

Zapraszamy w ramach 5. Festiwalu Filmu i Teatru KOZZI CZYŻEWSKA FIJEWSKI 14 czerwca, godz. 21.00, Kino Norwid/ sala im. Janusza Koniusza na monodram “Podróż do Buenos Aires” w reż. Mariana Półtoranosa, w wykonaniu Gabrieli Muskały, znakomitej aktorki filmowej i teatralnej, dramatopisarki.
Bilety: http://abilet.pl/

Aktorka jest autorką dwóch sztuk, pisanych wspólnie z siostrą Moniką pod pseudonimem Amanita Muskaria. Ich “Podróż do Buenos Aires. Work in Regress” (2001) to wielokrotnie nagradzany monodram z Gabrielą Muskałą w roli Walerki, pokazywany również na festiwalach za granicą, m.in. w Edynburgu. Premiera ich drugiej sztuki, “Daily Soup” (2007), miała miejsce w Teatrze Narodowym w Warszawie, a w 2012 roku została pokazana w Teatrze Telewizji na Żywo. Sztuki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, włoski, rumuński i węgierski.
Za rolę Walerki w spektaklu “Podróż do Buenos Aires” Gabriela Muskała została nagrodzona podczas wielu festiwali: Nagroda Aktorska na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, Nagroda Ministra Kultury na ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Kultury na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, Nagroda Aktorska Na I Festiwalu Prapremier W Bydgoszczy, Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego z okazji inauguracji sezonu artystycznego 2002\2003, Grand Prix I Nagroda Polskiego Radia we Wrocławiu na 36 Wrocławskich Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, Nagroda Główna na 7 Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii Niemcy, I Nagroda na III Międzynarodowym Festiwalu Jednego Aktora “MonoBaltija” w Kownie.

…W ponad godzinnym monologu Gabriela Muskała przedstawia proces rozsypywania się świadomości bohaterki, zamierania jej świata, stopniowej atrofii pamięci. Przedstawia przejmująco – właśnie dlatego, że niedosłownie, bez postarzania młodej twarzy i prowokowania zbyt łatwych wzruszeń. (…) Cały ów work in regress (jak określono rzecz w podtytule) pokazany zachwycająco misternie i konsekwentnie; właśnie precyzja scenicznej relacji skupia uwagę widowni niczym kryminał. Mądry, dojrzały spektakl
w reżyserii Mariana Półtoranosa… Jacek Sieradzki, “Polityka”.

Gabriela Muskała – ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w 1994 roku. Debiutowała na drugim roku studiów rolą Ani w musicalu “Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W tym samym czasie dostała pierwszą nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wiele sukcesów przyniosła jej współpraca z Mariuszem Grzegorzkiem. W łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza zagrała u niego m.in. tytułową “Agnes od Boga”, Laurę w “Szklanej menażerii” czy nagrodzoną Złotą Maską Virginię w “Posprzątanym”. W Warszawie przez kilka lat związana była z Teatrem Dramatycznym, występowała również w Och Teatrze i Teatrze Narodowym.
Zagrała główne role w filmach “Królowa aniołów”, “Aria diva”, “Podróż”, “Krzysztof”, a także w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji francuskojęzycznym filmie “Cała zima bez ognia” w reżyserii Grzegorza Zglińskiego. Za rolę w ich kolejnym wspólnym filmie pt. “Wymyk” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Rok później została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film za film Anny Wieczur-Bluszcz “Być jak Kazimierz Deyna”. Zagrała również w “Serce serduszko” Jana Jakuba Kolskiego, “Warsaw by night” Natalii Gruz-Korynckiej, u Macieja Pieprzycy w “Chce się żyć” , w “Wołyniu” Wojtka Smarzowskiego. Film “Moje córki krowy” Kingi Dębskiej zdobył nagrodę Dziennikarzy na 40. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Za scenariusz do filmu „Fuga” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej otrzymała Polską Nagrodę Filmową w kategorii “Odkrycie roku” oraz nominację do Orła 2019 za najlepszą główną rolę kobiecą w tymże filmie. Popularność przyniosły jej role w serialach “Londyńczycy” (nominowana do nagrody “Outstanding Actress” na Festiwalu TV Fest w Monte Carlo), “Głęboka woda”, “Paradoks” , “Wszystko przed nami”, “Krew z krwi”, „Szóstka”.

Szczegóły

Data:
14 czerwca 2019
Czas:
21:00 - 22:00
Wydarzenie kategorie:
, ,

Miejsce

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
Wojska Polskiego 9
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/