Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Monodram “Kocham Bałtyk” Agnieszka Przepiórska

28 października 2019 o godzinie 19:00 - 20:00

“Kocham Bałtyk” to spektakl, który powstał na podstawie tekstu Zośki Papużanki, autorki dwukrotnie nominowanej do Paszportów Polityki oraz do Nagrody Literackiej Nike.

Wakacje nad Bałtykiem – to znamy wszyscy. Wszyscy narzekamy na ceny, pogodę, a najczęściej na nasze własne cechy, które utrudniają nam spędzenie lata w spokoju. Mimo narzekań, kolejne wakacje znowu spędzamy nad polskim morzem, uparcie poszukując powodów do niezadowolenia.

Bohaterkę spektaklu “Kocham Bałtyk”, o osobowości złożonej z naszych doświadczeń i obserwacji, rozmów poważnych i niepoważnych, również postanowiłyśmy wysłać na wakacje nad Bałtykiem. To kobieta, która nie musi już niczego udawać. We wspomnieniach przewijają się tematy z młodości, dzieciństwa – ale nie stanowią źródła bólu czy smutku, raczej punkt odniesienia, od którego przyszedł czas się odbić. Nie ma w niej buntu – raczej dojrzałość, która umie mówić o własnych potrzebach i niepokojach.

Fragmenty komiczne przeplatają się z lirycznymi, narzekania – z refleksją, przyziemne; codzienne problemy naszej bohaterki spotykają się z potrzebą poszukiwania czegoś więcej. Dlatego też jesteśmy przekonane, że znacie tę panią bardzo dobrze. Sprawdźmy, czy znajdzie miejsce, żeby rozbić parawan…

“Agnieszka Przepiórska świetnie utrzymuje uwagę publiczności podczas godzinnego monodramu, a ta nagradza ją oklaskami na stojąco. W jej roli jest mnóstwo ironicznej lekkości i humoru, a także śmiałości we wciąganiu widzów w działania: kogoś oskarża, innemu grzebie w torebce – o spektaklu “Kocham Bałtyk” Zośki Papużanki w reż. Agnieszki Przepiórskiej, zagranym premierowo podczas XX Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko w Gdańsku”

Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.

„Monodram pozornie bardzo śmieszny.

To jest tekst, który ma bardzo ważne drugie dno. A Agnieszka Przepiórska po mistrzowsku wydobywa je spod warstwy przezabawnych opowieści z plaży.

Z pozoru to przezabawna komedia – opowieść trzydziestolatki, która wybiera się z rodziną na wczasy nad morze. Szybko okazuje się jednak, że zostaje sama z dziećmi, kompleksami, problemami i próbami udowodnienia sobie samej i wszystkim dookoła, że jest zaradna, praktyczna, a do tego – ponętna.

Ale bardzo szybko okazuje się, że pod tymi wszystkimi żartami o dzieciach usmarowanych olejkiem do opalania i jedzeniem czy historiach o przebieraniu się pod ręcznikiem, kryją się mało wesołe wspomnienia traum sprzed lat i żmudna walka o bycie docenioną. Tekst o wczasach nad morzem przeradza się niepostrzeżenie w trzeźwą i dającą do myślenia analizę dzisiejszego statusu kobiety, która już przestała być atrakcyjną młodą singielką, a jeszcze daleko jej do bycia stateczną matroną. Przepiórska w mistrzowski sposób przechodzi między jednym a drugim, znakomicie sprawdzając się w scenach komediowych, jak i w tych, w których górę bierze refleksyjność
i refleksja.”

Przemysław Gulda

Agnieszka Przepiórska – aktorka teatralna i filmowa. Związana na co dzień z Teatrem Polonia w Warszawie. Monodramy „ Tato nie wraca”, „I będą święta”, Wojna to tylko kwiat”, prezentowane zielonogórskiej publiczności, były wielokrotnie nagradzane na festiwalach teatralnych. Aktorka jest także znana jako Dzika Agnes, HGW i Samotna Matka z kultowego teatru kabaretowego “Pożar w Burdelu”.

MONODRAM
Agnieszka Przepiórska “Kocham Bałtyk”

28 października 2019, godz.19.00 – HYDRO(ZA)GADKA (ZOK)
Bilety w cenie 15 zł na abilet.pl oraz na godzinę przed spektaklem (tylko w przypadku, jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).

tekst: Zośka Papużanka
reżyseria: Agnieszka Przepiórska
współpraca reżyserska: Anna Gryszkówna
scenografia i kostiumy: Grupa Mixer
choreografia: Arkadiusz Buszko

Szczegóły

Data:
28 października 2019
Czas:
19:00 - 20:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Zielogórski Ośrodek Kultury
Festiwalowa 3
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/ZielonogorskiOsrodekKultury/