Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jan Józef Lipski i rok 1989: ryzyko, które było warte podjęcia.

17 czerwca o godzinie 18:00 - 20:00

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie: “Jan Józef Lipski i rok 1989: ryzyko, które było warte podjęcia.”
Gościem spotkania będzie Łukasz Garbal autor dwutomowego dzieła „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”.
Moderatorem spotkania będzie dziennikarz Konrad Stanglewicz.
Wstęp wolny.
Zapraszamy

Łukasz Garbal – polonista. Kustosz dyplomowany w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Pracuje w Instytucie Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską oddziale Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Współpracuje z miesięcznikami „Nowe Książki”, „Znak” oraz z „Tygodnikiem Powszechnym”. Jest autorem dwutomowego dzieła „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”.

Fascynujące życie Jana Józefa Lipskiego jest kluczem do zrozumienia powojennej historii Polski i lustrem, w którym zobaczymy dzień dzisiejszy.

„Kim był Jan Józef Lipski? Do dziś łączy wielu później skłóconych opozycjonistów, mających go w pamięci jako postać legendarną. Jan Olszewski nazywał go „naszym Prezydentem”, Adam Michnik chce uważać się za jego ucznia. A jednak, mimo fali wydań jego prac (co wyrosło z projektu zainicjowanego przez Piotra Kłoczowskiego i realizowanego przez prowadzony przez niego Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, będący oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie) – Lipski pozostaje postacią szerzej nieznaną, a może nawet pomijaną wstydliwym milczeniem. Szedł w poprzek wielu dzisiejszych podziałów, jego propozycja ideowa pozostała niezrealizowanym wariantem budowy Polski po 1989 r. Pamiętamy o Kuroniu i Macierewiczu, zapominając o tym, który do pewnego momentu starał się między nimi mediować. (..) Lipski od zawsze deklarował się jako człowiek niepodległościowej, niekomunistycznej lewicy, której symbolem były dla niego PPS i idee spółdzielczości. Nigdy nie był członkiem PPR czy PZPR; zatem żaden dysydent, ale od początku opozycjonista – przyciągający dysydentów swymi poglądami i konsekwentnym działaniem, zgodnością słów i czynów. To jeden z ojców opozycji w Polsce – a tym samym jeden z Ojców Założycieli współczesnej Polski.”

z ostatniej chwili….
Znamy nazwiska laureatów Nagrody Tischnera.
Nagrodzeni zostali Ojciec Ludwik Wiśniewski OP (w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego), Łukasz Garbal (w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne) oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak (w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych).

Szczegóły

Data:
17 czerwca
Czas:
18:00 - 20:00
Kategoria:

Miejsce

Piekarnia Cichej Kobiety
Fabryczna 13
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/piekarnia.cichejkobiety/