Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jak być reżyserem, kiedy aktorem jest dziecko?

5 listopada 2019 o godzinie 17:00 - 20:00

Jak być reżyserem, kiedy aktorem jest dziecko?

Warsztaty dla nauczycieli, pedagogów, animatorów, bibliotekarzy pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Jak radzić sobie z emocjami, tremą i onieśmieleniem przed występem, jakich warunków potrzeba, by wyzwolić dziecięcą spontaniczność podczas „zabawy w teatr”. Zabawa bowiem jest najbliższą dziecku formą edukacji, również teatralnej. Program warsztatów będzie obejmował propozycje ćwiczeń i zabaw integracyjnych, ruchowych i aktorskich dla uczniów a także szereg wskazówek dla nauczycieli, jak być reżyserem, kiedy aktorem jest dziecko?

Warsztaty będą również okazją do wymiany doświadczeń między uczestnikami i prowadzącą. Zachętą do współpracy i okazją, by poznać swoje mocne strony oraz przełamywać ewentualne bariery, mogące wpływać na aktywność młodego aktora na scenie. Na zajęciach zostanie zaprezentowany przykładowy scenariusz teatralny „Barwy emocji” wykorzystujący metody prezentowane podczas warsztatu. Do dyspozycji uczestników będzie bibliografia, a także pomoce dydaktyczne obejmujące przykładowe ćwiczenia aktorskie, ruchowe, głosowe i dykcyjne.

Warsztat prowadzi: Agnieszka Kulińska

Aktorka, pedagog. Absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Wydz. Aktorski we Wrocławiu w 1997 r. W latach 1997-1999 aktorka Teatru im. C.K. Norwida w Jel. Górze, od 1999 r. do dziś Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego występy gościnne: Teatr Nowy w Warszawie (1998), Opera Wrocławska (2007-2008), Opera Śląska w Bytomiu (2008-2012). Od 2007 roku nauczyciel akademicki przedmiotów: pantomima i plastyka ruchu scenicznego w PWST im. L. Solskiego w Krakowie, na Wydziale Aktorskim i na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu. Od 2010 roku wykładowca przedmiotów ruchowych na Podyplomowych Studiach Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu. Członek Społecznej Rady Kultury przy Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Prowadziła wiele warsztatów i zajęć teatralnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży i dorosłych w Polsce (m.in. MDK Wrocław-Krzyki, SDK Pegaz Głogów, w Teatrze Żydowskim w Warszawie , CKW-Zachód we Wrocławiu, Gim. nr 14 we Wrocławiu, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii we Wrocławiu, Policealnym Studium Aktorskim w Olsztynie oraz we Wrocławskim Teatrze Pantomimy) i za granicą (Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii). Aktualnie opiekun sekcji Młodzieży w dwuletnim projekcje edukacyjnym Akcja edukacja we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Ilość osób: max 20
05.11.2019, godz. 17:00-20:00, sala Laboratorium Twórcze
Obowiązkowe zapisy: emilia@teatr.zgora.pl, tytuł maila: jak być reżyserem
O udziale w warsztacie decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty stanowią część programu Wielki Teatr Małych Aktorów

Od wielu lat Lubuski Teatr gości Przegląd Teatrzyków Dziecięcych organizowany przez Miejskie Przedszkole nr 17. W bieżącym sezonie poszerzamy współpracę poprzez stworzenie oferty warsztatowej kierowanej do osób pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Na spotkania zapraszamy nauczycieli, pedagogów, animatorów, którzy przygotowują dzieci do występów teatralnych, jak i tych, którzy wykorzystują metody teatralne w pracy na co dzień. Osoby z wieloletnim doświadczeniem oraz te, które dopiero zaczynają teatralną przygodę. Program składa się z trzech części:

LABORATORIA PRAKTYK
Laboratoria to spotkania z artystami, pedagogami, teoretykami – którzy pracują z dziećmi w wieku przedszkolnym na co dzień, tworzą skierowane do nich działania artystyczne lub badają twórczość kierowaną do dzieci.

OSWAJANIE
KROK PO KROKU. W ile podskoków można pokonać przestrzeń sceny? Z którego rzędu nas słychać, gdy szepczemy? Co widać w blasku reflektorów? Na zajęcia składa się sensoryczny spacer, w trakcie którego poznajemy Dużą Scenę oraz wspólna próba przedstawienia na scenicznych deskach.

ZAKAMARKI. Co kryje się w magazynach rekwizytów i kostiumów? Zapraszamy do poznania zaplecza teatralnego. Odkurzymy magazyny i sprawdzimy jak ich potencjał można wykorzystać we własnej pracy teatralnej.
Terminy spotkań podamy wkrótce.

KONSULTACJE. Zapraszamy pedagogów wychowania przedszkolnego do udziału w trzech spotkaniach konsultacyjnych z aktorami i pedagogiem teatru dotyczących ich pracy teatralnej z dziećmi.

WARSZTATY DO SPEKTAKLI
W trakcie przeglądu dzieci oglądają przedstawienia z repertuaru Lubuskiego Teatru. Udział w warsztatach tematycznie związanych z przedstawieniami to świetna okazja, by mogły swobodnie wyrażać własne odczucia, wrażenia i przemyślenia, zadawać pytania – wszystko poprzez twórczą ekspresję.

Szczegóły

Data:
5 listopada 2019
Czas:
17:00 - 20:00
Wydarzenie kategorie:
,

Miejsce

Lubuski Teatr
Al. Niepodległości 3/5
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/lubuskiteatr/