Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Było sobie Pomorze – spotkanie z reżyserem Michałem Majerskim

25 września 2018 o godzinie 18:00 - 21:00

W poszukiwaniu tożsamości miejsca, w którym przyszło nam żyć.

25 września 2018 r. zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na spotkanie z reżyserem Michałem Majerskim połączone z projekcją jego filmu dokumentalnego „Było sobie Pomorze”, wyróżnionego na ostatnim festiwalu w Łagowie.
Filmy dokumentalne Michała Majerskiego podejmują tematykę konsekwencji drugiej wojny światowej dla byłych i obecnych mieszkańców ziem, które w propagandzie komunistycznej nazywano „Ziemiami Odzyskanymi”. Rzeczywistość pokazana jest jako konsekwencja przesiedleń i wymiany ludności. Bohaterami są Niemcy i Polacy, którzy opowiadają o swoich losach po zakończeniu wojny, historiach do tej pory przemilczanych, czy z różnych powodów ukrywanych.
Film „Było sobie Pomorze” mówi o utracie korzeni i tworzeniu się w Europie nowej cywilizacji na terenach odmienionych przez wojnę. Pomorze, kiedyś historyczny spójny region, to miejsce gdzie do dzisiaj widać konsekwencje wymiany ludności, emigracji i podziałów. Wykorzenione, podzielone i bezbronne jest tu wszystko: ludzie, kultura i przestrzeń. W takiej scenerii żyją ludzie zranieni historią, którzy muszą na nowo stworzyć wizję swojej krainy, jeśli chcą w niej dobrze żyć, tak jak „u siebie”. Czy potrafią?…
Filmy Michała Majerskiego uważane są za wybitne, ale ze względu na dotąd omijaną tematykę, także trudne i dyskusyjne. Dlatego właśnie, z nadzieją na inspirującą do przemyśleń dyskusję zapraszamy wszystkich, nie tylko członków i sympatyków klubu TP.
Będzie to kontynuacja cyklu „Moi Niemcy, moi Polacy. Wydarzenia na drodze do porozumienia”, który to projekt realizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni CK dzięki wsparciu Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.

Spotkanie odbędzie się 25 września 2018 r. (wtorek) o godz. 18 Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13.
Wstęp wolny.
Fot. Cezary Aszkiełowicz

Szczegóły

Data:
25 września 2018
Czas:
18:00 - 21:00
Kategoria:

Miejsce

Piekarnia Cichej Kobiety
Fabryczna 13
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/piekarnia.cichejkobiety/