Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

100-lecie powołania Polskiej Policji

19 czerwca o godzinie 17:00 - 18:00

Zapraszamy na otwarcie wystawy „100-lecie powołania Polskiej Policji”* zorganizowanej wspólnie z Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze.

24 lipca 1919 roku ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej została powołana Policja Państwowa. Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych
i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego – stanowił art. 1 ustawy. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Polska Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca.

Powołanie Polskiej Policji w 1919 roku było bardzo ważną datą w procesie budowania polskiej państwowości po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczypospolitą Polską. Nie był to łatwy proces, a ujednolicenie służb z trzech pozaborowych części kraju trwało kilka lat. Pierwszym Komendantem Głównym Policji Państwowej został inspektor Władysław Henszel, który pełnił swoją funkcję do kwietnia 1922r. – a jego głównym zadaniem było właśnie przeprowadzenie unifikacji struktur policyjnych na ziemiach pozaborowych.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć repliki przedwojennych mundurów, broń będącą na wyposażeniu Policji Państwowej, przedwojenne kodeksy karne i wiele fotografii dokumentujących służbę policjantów z tamtego okresu.

Termin wystawy
19 VI – 29 IX 2019

Kuratorzy wystawy:
podinspektor Małgorzata Barska
podinspektor Małgorzata Stanisławska

Anna Zawadzka-Dziuda
Tomasz Kowalski

*Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie wizerunku osób w nim uczestniczących w materiałach zdjęciowych, filmowych, publikacjach promocyjnych realizowanych przez Organizatora.

Szczegóły

Data:
19 czerwca
Czas:
17:00 - 18:00
Kategoria:

Miejsce

Muzeum Ziemi Lubuskiej
ul. Al. Niepodległości/15
Zielona Góra,
+ Google Map
Telefon:
+48 68 327 23 45