W Zielonej Górze otwarto Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców

0
299
Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

W piątek, 18 listopada, Fundacja ADRA Polska otworzyła w Zielonej Górze Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC). Jak wyjaśnia organizacja, placówka zapewni kompleksowe, eksperckie wsparcie mające na celu integrację przymusowych migrantów z Ukrainy z polskim społeczeństwem. 

CIC w Zielonej Górze to już czwarte Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w naszym kraju otwarte przez Fundację ADRA Polska dzięki współfinansowaniu organizacji CARE. Od kilku miesięcy prężnie działają już Centra w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy, a niedługo swoją działalność rozpocznie również CIC w Katowicach.

Nowo otwarta placówka zapewni przede wszystkim możliwość nauki języka polskiego, wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe oraz opiekę nad dziećmi, by rodzice w tym czasie mogli skorzystać z usług Centrum lub swobodnie poszukiwać pracy, realizować swoje aktywności zawodowe, a także załatwić sprawy urzędowe. Beneficjenci będą mogli otrzymać również paczki z żywnością i artykułami higienicznymi.

Kompleksowe wsparcie w integracji oraz włączanie przymusowych migrantów z Ukrainy do polskiego społeczeństwa to obecnie jedno z naszych głównych wyzwań – podkreśla dr Piotr Nowacki Prezes Fundacji ADRA Polska i dodaje: Włączanie i integracja to drugie etap pomocy, zaraz po zapewnieniu podstawowych potrzeb uchodźcom, takich jak bezpieczne schronienie, żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Ten drugi etap pomocy jest równie ważny, ponieważ ma ogromny wpływ na poczucie godności drugiego człowieka. Pomóc w usamodzielnieniu się, w zbudowaniu swojego życia w Polsce, aby uchodźcy czuli się równoprawnymi członkami polskiego społeczeństwa – to główny cel naszych działań.

Zajęcia z j. polskiego odbywać się dwa razy w tygodniu

Zajęcia z języka polskiego odbywać się będą dwa razy w tygodniu po 2 godziny, w grupach 12-osobowych. Zajęcia skupiać się będą przede wszystkim na nauce języka polskiego w formie konwersacji, by umożliwić uchodźcom porozumiewanie się w urzędach, bankach, sklepach oraz z potencjalnymi pracodawcami. W planach jest również uruchomienie kursów weekendowych, w których będą mogły uczestniczyć osoby pracujące zawodowo w ciągu tygodnia.

W Centrum odbywać się będą także konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego, prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę oraz tzw. doradztwo medyczne, które skupi się na informowaniu beneficjentów o możliwości podjęcia leczenia i rehabilitacji na terenie województwa lubuskiego.

Pomoc psychologiczna realizowana będzie przez doświadczoną psycholog ze znajomością języka rosyjskiego, ukraińskiego i angielskiego, by ułatwić wymagającą komunikację w tak ważnym temacie, jakim jest sfera psychiczna człowieka. Każdy z beneficjentów otrzyma również możliwość kontynuacji spotkań w formie online. Do dyspozycji osób potrzebujących dostępne będą doświadczone psycholożki z portalu helpukraine.giveandgethelp.com, które dyżurują zarówno pod telefonem, jak i na czacie internetowym.

Na terenie CIC Zielona Góra odbywać się będą zajęcia plastyczne i z języka angielskiego skierowane do ukraińskich dzieci, a także nie zabraknie spotkań integracyjnych dla osób dorosłych, studentów i najmłodszych.

Ciekawym elementem w programie działań CIC będą również integracyjne zajęcia w formie relaksacji i adaptacji do polskiej rzeczywistości, które są szczególnie ważne dla osób dotkniętych stresem i traumą wojenną.

Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w Zielonej Górze powstało dzięki wsparciu od organizacji CARE.

Dorota Kasprzyszak Koordynator Centrum Integracyjnego dla Cudzoziemców w Zielonej Górze, Fundacja ADRA Polska, 535 565 757 zielonagora@adra.pl

Strona www: https://www.adra.pl/pomoc-dla-ukrainy/centra-integracyjne-dla-cudzoziemcow/cic-zielona-gora/

Godziny otwarcia

Poniedziałek – czwartek: 8.15 – 16.15.

Piątek – dzień bez beneficjenta

Źródło: materiały prasowe

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here