W woj. lubuskim rośnie wynagrodzenie, a bezrobocie spada

0
429
Liczba bezrobotnych spada
fot. Mirosław Materek

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze poinformował, że w maju br. w sektorze przedsiębiorstw przeciętne miesięczne zatrudnienie wyniosło 129,6 tys. osób, tj. o 0,4% więcej niż przed rokiem. A przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju br. wyniosło 5751,19 zł i w porównaniu z majem ub. roku zwiększyło się o ok. 17%.




Wzrost przeciętnego zatrudnienia

Największy, ponad 11%, wzrost przeciętnego zatrudnienia w skali roku odnotowały przedsiębiorstwa zajmujące się zakwaterowaniem i gastronomią. Mniej osób niż przed rokiem zatrudniali pracodawcy m.in. w sekcji informacja i komunikacja, administrowanie i działalność wspierająca oraz przetwórstwo przemysłowe. W końcu maja br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 16,6 tys. bezrobotnych, tj. o ponad 25% mniej niż przed rokiem. W tym czasie zmniejszyła się również stopa bezrobocia rejestrowanego, która w końcu maju br. wyniosła 4,5% (wobec 5,9% przed rokiem) – informuje w raporcie Urząd Statyczny. Spadek stopy bezrobocia zanotowano we wszystkich powiatach w województwie, największy w powieciekrośnieńskim. Ponownie najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w powiecie słubickim 2,2%, a najwyższą w strzelecko-drezdeneckim 8,3%.
W maju br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 2,4 tys. ofert zatrudnienia, to o ponad
38% mniej niż w analogicznym miesiącu ub. roku.

Wzrost wynagrodzenia




Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju br. wyniosło 5751,19 zł i w porównaniu z majem ub. roku zwiększyło się o ok. 17%.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło we wszystkich obserwowanych sekcjach sektora przedsiębiorstw. Najbardziej zwiększyły się płace w transporcie i gospodarce magazynowej (o ok. 46%). W najmniejszym stopniu wzrosły wynagrodzenia w informacji i komunikacji (o ponad 5%) – informuje Urząd Statystyczny. 

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, w maju br. najwyższe wynagrodzenie, przekraczające średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w województwie o ponad 59%, otrzymali zatrudnieni w sekcji informacja i komunikacja. Najniższy poziom płac odnotowano w jednostkach zajmujących się administrowaniem i działalnością wspierającą.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here