We wtorek, 19 maja, odbyła się uroczysta konferencja prasowa z okazji podpisania umowy z Ministrem Zdrowia na dofinansowanie kluczowej inwestycji medycznej w regionie. To właśnie w tym miejscu, widocznym na zdjęciach, ma powstać nowoczesne Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii (LUCO). Nowy obiekt całkowicie zmieni tę przestrzeń, zastępując ostatnie stare budynki przeznaczone do wyburzenia.
Projekt ten stanowi zwieńczenie i uzupełnienie kilkuletniego procesu dynamicznych zmian, jakie zachodzą na terenie zielonogórskiej lecznicy. Realizacja gigantycznego przedsięwzięcia ma zająć niespełna trzy lata, a pierwsi pacjenci zyskają dostęp do opieki na najwyższym poziomie. – Cisną mi się słowa, że tutaj jest ściernisko, będzie San Francisco i co tu powstanie? Cztery kliniki, nowoczesna apteka – mówił dr Marek Działoszyński prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego.
Najważniejsza inwestycja w Polsce Zachodniej
Nowo projektowane centrum onkologii będzie unikalnym punktem na medycznej mapie kraju, kluczowym dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców całego regionu. Ogromną rolę w procesie przygotowania inwestycji odegrała ścisła współpraca samorządowa oraz spełnienie wyśrubowanych kryteriów formalnych. – To będzie najważniejsza inwestycja w tym obszarze w Polsce Zachodniej, jedna z najważniejszych. Śmiem to powiedzieć. Trzeba było spełnić bardzo trudne warunki – mówił wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski.
Włodarze podkreślają również strategiczne znaczenie montażu finansowego, w którym istotny udział mają środki lokalne. Miasto Zielona Góra zdecydowało się wesprzeć to zadanie kwotą aż 30 milionów złotych. Architektura i funkcjonalność obiektu zostały zaplanowane w sposób niezwykle przemyślany, co pozwoli na płynne włączenie nowej struktury w dotychczasowe ciągi komunikacyjne szpitala. – Cieszy kompleksowość tego obiektu. Z jednej strony połączenie z blokiem operacyjnym szpitala oraz Polikliniki. Tworzy nam się piękny obiekt, który zmieni to miejsce. Bo to ostatnie stare takie budynki do wyburzenia. I uzupełni to ten kilkuletni proces zmian. Skończymy tę inwestycję na koniec 2029 r. – mówił marszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski.
Wspólnota celów i rozwój kadry medycznej
Głos podczas uroczystości zabrała również parlamentarzystka Elżbieta Anna Polak, która podsumowała wagę zawartego porozumienia: – To kolejny kamień milowy – podkreśliła Elżbieta Anna Polak.
Z kolei przedstawiciele władz miejskich akcentowali bezpośrednie przełożenie inwestycji na codzienne życie i bezpieczeństwo medyczne mieszkańców regionu. – Współnotowe działanie przynosi piękny efekt. Rozwijamy miasto, ale co najważniejsze inwestujemy w bezpieczeństwo medyczne Zielonej Góry – wskazał prezydent miasta Marcin Pabierowski.
Koszt inwestycji szacuje się na ok. 294 mln zł. Planowane źródła finansowania:
- ponad 233,5 mln zł środki z Funduszu Medycznego,
- ok. 30 mln zł środki z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego,
- ok. 30 mln zł środki z budżetu Miasta Zielona Góra,
- ok. 600 tys. zł wkład własny Szpitala
* informacje ze strony Szpitala Uniwersyteckiego
Rozwój naukowy i dydaktyczny
Nowoczesna infrastruktura ma stać się także silnym impulsem dla rozwoju naukowego i dydaktycznego regionu. Baza kliniczna jest kluczowym elementem kształcenia młodych kadr medycznych, które w przyszłości zasilą lubuskie placówki ochrony zdrowia. – Uniwersytet Zielonogórski prowadzi 11 rok kierunek lekarski i inne kierunki medyczne, a Szpital Uniwersytecki jest podstawowym miejscem, gdzie odbywają się są praktyki i kształcenie kliniczne. Myślę, że budowa tego nowego obiektu w znaczący sposób podniesie jakość prowadzenia tych praktyk i warunki ich realizacji. Mamy nadzieję, że zachęci absolwentów, do tego żeby zostali w Zielonej Górze i naszym regionie – mówił prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Perspektywę medyczną oraz realny wpływ na przyszłość pacjentów onkologicznych w obliczu zmian demograficznych podsumował prof. dr hab. n. med. Emilian Snarski: To wyjątkowy monety dla wszystkich przyszłych pacjentów, zapewnić opiekę dla naszego starzejącego się społeczeństwa – zaznaczył E Snarski, kierownik Klinicznego Oddziału Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego.
Co znajdzie się wewnątrz Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii?
Poniżej znajduje się wizualizacja LUCO

Budowa centrum onkologii planowana jest jako przedłużenie i rozbudowa budynków głównych szpitala, czyli B i C. Budynek stanie za Polikliniką. W LUCO będzie mieścić się:
-
Kliniczny Oddział Chirurgii Onkologicznej,
-
Kliniczny Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej,
-
Kliniczny Oddział Hematologii,
-
Kliniczny Oddział Urologii,
-
Centralny Blok Operacyjny – w obiekcie znajdą się 3 sale operacyjne wraz z salą wybudzeń,
-
kompleks poradni tj.: Chirurgii Onkologicznej, Chirurgii Klatki Piersiowej, Hematologicznej, Urologicznej wraz z rejestracją obsługującą ww. oddziały i poradnie,
-
Zakład Medycyny Nuklearnej z Pracownią Scyntygrafii i Pracownią PET/CT,
-
apteka szpitalna,
-
magazyn medyczny,
-
Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej,
-
kuchnia,
-
szatnie personelu, obsługi, pomieszczenia techniczne.
Ponadto w ramach projektu zostaną doposażone komórki organizacyjne szpitala, znajdujące się w innych obiektach szpitala: Zakład Radioterapii oraz pralnia.
Obok gammakamery zaplanowano zakup aparatów USG i RTG, skanera PET/CT, aparatu do elektronowej terapii śródoperacyjnej, stołów operacyjnych, toru wizyjnego 4K, kolumny laparoskopowej z ICG, aparatów do znieczuleń.






