W mieście powstanie rzeźba z okazji 100-lecia niepodległości

1
386
fot. www.muzeum.drzonow.eu

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Czekają nas huczne obchody, co wielokrotnie podkreślają rządzący. Marszałek Elżbieta Polak mówiła o wyjątkowości tegorocznych obchodów, zaś prezydent Janusz Kubicki ogłosił dziś konkurs na formę przestrzenną upamiętniającą wydarzenie.

Tradycja bez tradycyjnej formy

Wśród pomysłów na rzeźbę upamiętniającą setną rocznicę odzyskania niepodległości, mówiono m.in. o pomniku Józefa Piłsudskiego. Pomnik chcieli postawić i radni PO i Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego (czytaj: Pomnik J. Piłsudskiego w Zielonej Górze). Tymczasem miasto zdecydowało się na formę przestrzenną, co artystom, którzy zgłosili się do konkursu daje wiele możliwości, ale z drugiej strony o klasycznych pomnikach nad którymi debatowało wiele osób, musimy zapomnieć. Tradycyjne rzeźby powstają przez odkuwanie lub modelowanie, zaś forma przestrzenna to łączenie ze sobą różnych elementów. Takie rzeźby są przeważnie otwarte i powstają w dużej skali. Wszystko pozostaje teraz w rękach artystów. Konkurs jest jednoetapowy, weźmie w nim udział 6 artystów, którzy do 30 marca 2018 r. mają złożyć projekty. Jak podoba Wam się taki nowoczesny pomysł?

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Komu potrzebny jest kolejny pomnik? Czy dzięki temu Zielona Góra będzie rosła w siłę a ludziom będzie się żyło dostatniej?

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here