W Lubuskiem jest więcej ofert pracy dla mężczyzn niż kobiet

0
233
Business photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

– Na pewno w województwie lubuskim jest zdecydowanie więcej ofert pracy dla mężczyzn niż dla kobiet. Przedsiębiorcy muszą się trochę przeorientować i łaskawszym okiem patrzeć na panie pracujące np. w logistyce czy transporcie – przekonuje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy IDEA HR Group.
  • Średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw w województwie lubuskim uplasowała się na poziomie 5427,88 zł brutto – wzrosła wobec tego o 11%.

  • Kobiety stanowią blisko 60% zarejestrowanych bezrobotnych w województwie lubuskim

  • Wiele kobiet nie decyduje się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Istotna część bezrobotnych kobiet to cudzoziemki.

  • Najwięcej ofert pracy dla kobiet jest w handlu, rolnictwie, ogrodnictwie. Rośnie ilość ofert dla kadrowych, księgowych i pracownic administracyjnych

  • W województwie lubuskim wciąż bardzo mało kobiet pracuje w sektorach TSL i logistyce oraz w ICT.

Aktywizacja kobiet w woj. lubuskim

Jak mówią eksperci rynku pracy aktywizacja zawodowa kobiet w województwie lubuskim powinna być jednym z gospodarczych priorytetów najbliższych miesięcy. Zauważalne jest, że w innych regionach panie chętniej podejmują prace w zawodach, które dotychczas definiowane były jako zdecydowanie męskie.
Statystyki osób bezrobotnych w województwie lubuskim pokazują, że w strukturze osób długotrwale bezrobotnych jest więcej kobiet niż mężczyzn. Jasno widzimy, że przemysł wygenerował miejsca pracy dla mężczyzn i jest tutaj wielki niedostatek. Należy więc pomyśleć o dostosowaniu ergonomii stanowisk pracy do potrzeb Pań. Poszukujemy wiele osób w lubuskim do przemysłu ciężkiego, elektrycznego, metalurgicznego. Nie brakuje jednak ofert w sektorze spożywczym, rolniczym czy administracyjnym. Tutaj mamy zdecydowany podział na zawody, gdzie chętniej zatrudniane są Panie i zawody, gdzie przedsiębiorcy wciąż trzymają się pewnego stereotypu i zatrudniają prawie wyłącznie panów – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy IDEA HR Group.

Kobiety nie wracają do pracy po urlopach macierzyńskich
Eksperci dodają, że lubuski rynek pracy potrzebuje „aktywizacji dwustronnej”. – Nie mam wątpliwości, że kobiety muszą być aktywniejsze na rynku pracy. Pewien problem pokazuje fakt, że wiele nie wraca do pracy po urlopach macierzyńskich. Z drugiej strony przedsiębiorcy z sektora logistycznego lub przemysłu również powinni być bardziej elastyczni – dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

  Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na typ firm powstających na zachodzie Polski, odnoszę wrażenie, że w miastach wojewódzkich tj. Poznań, Wrocław, Warszawa, Kraków jest o wiele więcej firm ceniących kompetencje miękkie pracowników, które częściej posiadają kobiety, natomiast województwo lubuskie stawia na kompetencje związane z sektorem przemysłowym – dodaje ekspertka.

Znaleźć pracę w Zielonej Górze dla kobiet można na Jooble.

 Źródło: materiały prasowe Pr-Progres

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here