W Lubuskiem przybywa stulatków. ZUS informuje, ile wypłaca świadczeń honorowych dla stulatków

0
320
fot. ZielonaNews.pl

Z roku na rok rośnie liczba osób, które ukończył 100 lat. Obecnie lubuskie oddziały ZUS wypłacają 65 świadczeń honorowych dla stulatków, czyli o 21 więcej niż w 2016 r. W całym kraju osób które ukończyły 100 lat jest niemal 2,2 tys. Najwięcej z nich – 402 – żyje na Mazowszu, najmniej – 38 – w Opolskiem.
Ile wynosi wysokość świadczenia honorowego

Wysokość świadczenia honorowego jest różna i zależy kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. – Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Od 1 marca 2020 roku to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł – informuje Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego ZUS.

Jak ubiegać się o świadczenie?
Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. – Świadczenie przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę. Natomiast osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia ponieważ nie pracowały (dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi) powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia – wyjaśnia A. Muchowska. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.

Jak zapowiadają analitycy, liczba stulatków będzie stale rosła, prognozuje się, że w 2040 roku będzie ich ponad 20 tysięcy.

Źródło: ZUS

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here