W Lubuskiem przybyło ubezpieczonych cudzoziemców. Najwięcej jest obywateli Ukrainy

0
234
fot. ZielonaNews.pl

Obecnie w naszym województwie ubezpieczonych jest przeszło 35 tys. cudzoziemców. – To o 12 proc. więcej niż rok temu. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy, których jest przeszło 29,2 tys. W zestawieniu nie zabrakło także gości z bardziej egzotycznych regionów świata. Nasze województwo upodobali sobie m.in. obywatele Brazylii, Egiptu, Kenii oraz Kuby – informuje Agata Muchowska, lubuska rzeczniczka ZUS. 
Obcokrajowcy ubezpieczeni w ZUS

Spośród wszystkich obcokrajowców ubezpieczonych w Lubuskiem ponad 83 proc. stanowią obywatele Ukrainy. – W ciągu roku przybyło ich przeszło 2,6 tys. Kolejną, co do liczebności grupą są posiadacze paszportów białoruskich (1 500), gruzińskich (1 021) oraz mołdawskich (450). W naszym województwie nie zabrakło także obywateli z dalszych zakątków świata takich jak Australia (4), Brazylia (12), Egipt (9), Kanada (3), Kenia (3), Kuba (9) oraz Liban (4) – tłumaczy A. Muchowska.

Większość na umowę o pracę
Wśród ubezpieczonych u nas cudzoziemców aż 65 proc. zatrudnionych jest na umowę o pracę, a 2 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali obcokrajowcy zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu. – Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS – wyjaśnia Muchowska.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here