W co inwestować? Srebrne monety i inwestowanie w numizmatykę

0
2068

Zastanawiasz się w co inwestować? Wiele osób, które posiadają oszczędności chcą je ulokować w bezpiecznym i opłacalnym miejscu. Najbardziej znane sposoby na inwestycje to zakup nieruchomości, akcji, obligacji czy też kupno popularnych kruszców (złoto i srebro). Alternatywą wobec tych wyborów jest inwestycja w numizmatykę. Co to oznacza? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Kupowanie monet i inwestycja?

Jak kupowanie monet może być opłacalne? Wszystko zależy od naszej wiedzy dotyczącej numizmatyki i trendów panujących na rynku kolekcjonerów. Dlaczego niektóre monety zyskują na wartości po kilku latach, a inne nie? Czynników jest wiele. Przede wszystkim należy wymienić tutaj rodzaj monety, kruszec z jakiego zostały wybite monety, nakład (ilość wyemitowanych monet), stan zachowania i stopień rzadkości.

Gdzie kupować monety, aby zakupy były bezpieczne?

Jak już wspomnieliśmy, inwestując w monety musimy wybrać odpowiednie miejsce, w którym dokonamy bezpiecznej i pewnej transakcji. W Polsce znaleźć można setki mniejszych i większych sklepów numizmatycznych porozrzucanych po całym kraju. Dzięki Internetowi istnieje możliwość przeglądania ich ofert w jednym miejscu. Tym miejscem jest Numimarket.pl, w którym zamieszczane są oferty wyłącznie od sprawdzonych i profesjonalnych sklepów numizmatycznych.

Srebrne monety - Numimarket.pl

Rodzaje monet

Jak już wspomnieliśmy, duży wpływ na powodzenie inwestycji w numizmatykę ma rodzaj kupowanych monet. Podstawowy podział  to:

  • monety obiegowe – jest ich stosunkowo najwięcej. Emitowane jako środek płatniczy, w przeszłości wybijane były również ze złota i srebra. Najbardziej pospolite monety można kupić za grosze, jednak rekordy cenowe w numizmatyce przysługują właśnie temu rodzajowi monet. Najdroższą monetą na świecie jest jednodolarówka amerykańska z roku 1794 roku, która została sprzedana za ponad 10 milionów dolarów na aukcji w roku 2013. Monety obiegowe to również najciekawszy sposób na inwestycję, ponieważ wraz z zakupem kolejnych monet, poznajemy ich historię oraz dzieje kraju i mennicy, w której został wybity dany krążek.
  • monety okolicznościowe – wybijane są w celu upamiętnienia konkretnego wydarzenia, ważnej postaci historycznej, budowli czy miejsca. Są łatwo rozpoznawalne, posiadają nominał, który najczęściej jest równy jej rzeczywistej wartości (dlatego znajdują się w obiegu).
  • monety kolekcjonerskie – ich definicja jest bardzo zbliżona do monet okolicznościowych. Największą różnicą jest fakt, że nominał danej monety kolekcjonerskiej jest tylko symboliczny. Rzeczywista wartość monet kolekcjonerskich jest zazwyczaj znacznie wyższa.
  • monety bulionowe – emitowane są w celach inwestycyjnych. Wybijane są z metali szlachetnych (głównie złoto i srebro) i ich wartość określana jest niemal wyłącznie na podstawie zawartości danego kruszcu. Bywają jednak wyjątki, że niektóre roczniki są cenniejsze niż inne (np. ze względu na rzadkość występowania). Ich nakład jest praktycznie nieograniczony i zależny jest od popytu. Najbardziej popularne monety bulionowe to: Krugerrandy z RPA, Liście Klonu z Kanady, czy też Wiedeńscy Filharmonicy z Austrii.

Jakie monety warto kupować? Wybierz odpowiedni kruszec

Jeżeli nie posiadamy szerokiej wiedzy na temat numizmatyki, a chcemy zainwestować nasze pieniądze, lepiej zdecydować się na złote lub srebrne monety. Dlaczego? Ponieważ takie monety zawsze będą warte przynajmniej tyle, ile wynosić będzie kurs danego metalu. Pamiętajmy jednak, aby monety kupować od sprawdzonych sklepów numizmatycznych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż dany egzemplarz jest oryginalny. Monety wybijane z innych metali niż złoto i srebro potrafią osiągać bardzo wysokie ceny, jednak aby inwestycja się udała, należy posiadać odpowiednią wiedzę na temat numizmatyki. Srebrne monety są idealnym wyborem dla ludzi z mniejszymi oszczędnościami – na początek możemy kupić monety za kilkaset złotych.

Co zabrać pod uwagę? Nakład i stopień rzadkości

Niezwykle ważnym czynnikiem przy zakupie monet przeznaczonych do inwestycji, jest ich nakład. Jeżeli widzimy, że jakaś moneta posiada nakład 2 000 000 sztuk, to prawdopodobnie jej wartość nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższych lat. Właśnie dlatego należy kierować się zasadą – im mniej tym lepiej. Nakład w wysokości kilkuset sztuk to niemal gwarancja szybkiego wzrostu cen. Stopień rzadkości dotyczy w tym wypadku starych monet (upływ czasu spowodował zaginięcie wielu egzemplarzy, przetopienie monet na nowe itp). O rzadkości danej monety możemy dowiedzieć się ze specjalnych katalogów monet.

Stan zachowania a opłacalność inwestycji

Stan zachowania monet jest również ważnym czynnikiem wpływającym na opłacalność zakupu. Stopni stanu zachowania monet jest siedem – najlepiej zachowane monety to te w stanie menniczym (I). Nie posiadają one praktycznie żadnych uszkodzeń i wyglądają tak, jakby nigdy nie były w obiegu. Nie widać na nich rys, obić itp. Oczywiście jeżeli szukamy starych monet, niemal na pewno nie znajdziemy ich w stanie menniczym. Specjaliści podkreślają, że nie opłaca się kupować monet w stanie gorszym niż III (chyba, że mamy do czynienia z bardzo rzadką monetą).

To tylko niektóre czynniki, które wpływają na opłacalność zakupu monet. Powyższe informacje to podstawowe wiadomości na temat zbierania monet jako inwestycji. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiecie już mniej więcej, jakie monety warto kupować, a jakie lepiej sobie odpuścić.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here