Uwaga! Ten SMS może oznaczać chęć wyczyszczenia Twojego konta

0
8148
fot. picjumbo.com from Pexels

Złodzieje nigdy nie śpią i mają co raz to nowsze pomysły w jaki sposób i w szybkim „tempie” dorobić się na cudzym nieszczęściu. Wszyscy staramy się przed tym chronić, lecz praktyka nieraz pokazała, że nierzadko jesteśmy z góry straconej pozycji. Z tego powodu warto wiedzieć, że właśnie pojawiła się nowa fala oszustw.
Jeden z mieszkańców powiatu nowosolskiego złożył zawiadomienie o oszustwie internetowym. Poszkodowany  otrzymał wiadomość sms o treści: „Informujemy, że Twój numer zostanie zablokowany. Aby zapobiec blokadzie spłać zobowiązanie w kwocie 2,71zł” w wiadomości znajdował się również link. Z obawy o blokadę numeru postanowił zapłacić zaległość ponieważ pomyślał że może przy poprzednich płatnościach pomylił się i nie zapłacił wystarczającej kwoty. Wpisał link wysłany w wiadomości, od razu został przekierowany do swojego banku. Po uregulowaniu należności pojawił się komunikat, że zaległość została uregulowana. Za chwilę wszystko stało się jasne z konta zniknęło prawie jedenaście tysięcy zł! Kilka dni wcześniej trafiło podobne zgłoszenie, gdzie z konta zniknęło pięć tysięcy złotych w podobnych okolicznościach – informuje rzeczniczka Renata Dąbrowicz – Kozłowska.

Ta historia pokazuje, że tyle ile jest oszustw, tyle sposobów. Warto jednak znać schematy, jak przebiegają działania SMS-owych oszustów i w jaki sposób łapią oni swoje ofiary. Niezwykle ważna jest ograniczona ufność. Za każdym razem warto sprawdzać, czy w polu nadawcy SMS-a widnieje prawidłowa nazwa, dokładnie przyglądać się otrzymywanym linkom i adresom URL, a w razie niepewności przedzwonić do biura obsługi klienta z pytaniem, czy wiadomość rzeczywiście była wysłana.

Nie wierz we wszystko, co przeczytasz. Niech nie zwiedzie Cię znajomo brzmiąca nazwa nadawcy, jeśli nie zamawiałeś od niego w ostatnim czasie żadnych usług. Ignoruj rzekome powiadomienia o włączeniu usługi, której nigdy nie zamawiałeś, i nie daj się wtedy nabrać na prostą anulację poprzez wpisanie kilku danych – informuje rzeczniczka KKP Nowa Sól.

Patrz, czy numery telefonu nie są zbyt krótkie (tzw. „premium”) bądź dziwnie długie, co mogłoby wskazywać, że są zarejestrowane za granicą. W razie potrzeby, korzystaj ze stron typu „kto dzwonił”, gdzie internauci ostrzegają, jeśli mamy do czynienia z oszustem. Jeśli nie masz pewności czy dany numer telefonu jest numerem premium, sprawdź go na wykazie prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Na taki numer także nie oddzwaniaj – oszuści zazwyczaj dzwonią wczesnym porankiem lub w nocy i puszczają tylko jeden sygnał, licząc na to, że oddzwonisz, co będzie skutkować wysokim rachunkiem. Jeśli choć jedna z tych rzeczy przytrafiła się Tobie zawsze możesz zadzwonić na infolinię danej firmy czy instytucji i sprawdzić czy takie informacje są zgodne.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here