Policja: Uwaga na tafle lodu spadające z samochodów

0
414
fot. KMP Zielona Góra

Zielonogórska policja przestrzega przed taflami lodu spadającymi z naczep samochodów ciężarowych i dachów samochodów dostawczych. – mogą stanowić duże zagrożenie na drodze dla innych użytkowników dróg. Spadający lód przy dużej prędkości może uderzyć w szybę innego samochodu, uderzyć pieszego w głowę i doprowadzić do groźnego, zagrażającego życiu wypadku – informuje policja.

Uwaga na tafle lodu spadające z samochodów

Przypomina także o obowiązkach kierowcy związanych z właściwym przygotowaniem samochodu do drogi. – Obowiązkiem kierowcy jest właściwe przygotowanie pojazdu do jazdy. Za niedopatrzenie tego obowiązku kierujący może zostać ukarany mandatem karnym nawet do 5 tysięcy złotych lub wniosek o jego ukaranie może być skierowany do sądu. Jeśli w wyniku zaniedbania spadający lód będzie przyczyną wypadku – kierującemu grozi również odpowiedzialność karna. Za spowodowanie wypadku kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć – nawet do lat 8. Zwracamy się również do właścicieli i zarządzających firmami transportowymi – przypominajcie kierowcom waszych pojazdów o właściwym przygotowaniu samochodu przed wyjazdem w trasę – informuje policja.

KODEKS DROGOWY:
Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here