Uwaga! Będziemy zmieniać czas!

0
668
fot. Freepik.com

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To znak, że niebawem, a dokładnie w najbliższy weekend zmieniamy czas z zimowego na letni. I niestety oznacza to nic innego jak to, że śpimy krócej, bo wskazówki zegara przesuwamy z godziny 2.00 na 3.00.

Zmiana czasu ma swoje uzasadnienie. Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Ciepłe wiosenne i letnie dni będą coraz dłuższe. Czas jest lepiej dopasowany do aktywności człowieka. W tych godzinach jest najwięcej światła.

Kto i kiedy wprowadził zmianę czasu?

 

Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech czas przesunięto o godzinę do przodu, a 1 października 1916 o godzinę do tyłu. Niedługo później i Brytyjczycy zaadaptowali to w Wielkiej Brytanii. 19 marca 1918 Kongres Stanów Zjednoczonych wyjaśnił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji prądu. Ponownie po przerwie w USA w 1966 Kongres uchwalił Uniform Time Act wprowadzając po raz pierwszy podczas pokoju możliwość korzystania z czasu letniego

 

Jak to było w Polsce ze zmianą czasu?

 

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku (w związku ze Stanem Wojennym zrezygnowano ze zmiany czasu na letni w 1982 roku). Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

 

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

 

W stanie Indiana (USA) do 2006 roku czas letni obowiązywał jedynie w niektórych obszarach.

 

Źródło: Wikipedia

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here