Urząd Marszałkowski zapowiada krwawe obchody Dnia Kobiet

0
170
fot. Urząd Marszałkowski

Już po raz czwarty w Dniu Kobiet urzędniczki marszałka odchodzą od tradycji i nie chcą tulipana, tylko… kropli krwi od pana. W czwartek 8 marca br. w godzinach od 9.00 do 14.00 na parkingu przed Urzędem stanie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Do corocznej akcji oddawania krwi włączają się nie tylko pracownicy urzędu, ale także sąsiedzi z okolicznych firm i instytucji. Zapraszamy każdego! Takie solidarne akcje Lubuszan pomagają znacząco zasilać banki krwi – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak

 Według stanu na początek marca w zielonogórskim Banku krwi najwięcej brakuje krwi z grup: 0-, AB- A- i B-.

– Z każdym rokiem zapotrzebowanie na krew wzrasta. Pobrana krew trafia m.in. do osób przewlekle chorych, rannych w wypadkach oraz dzieci. Decydując o podzieleniu się tym bezcennym płynem każdy z nas może stać się bohaterem dla wielu potrzebujących, a nawet uratować czyjeś życie – dodaje Elżbieta Anna Polak.

Coroczna zbiórka krwi adresowana jest zarówno do doświadczonych honorowych dawców krwi, jak również do wszystkich tych, którzy dawcami nie są, ale chcieliby zostać tylko jeszcze trochę się boją…

W organizowanych od 2015 r. przez Urząd akcjach zbiórki krwi udział wzięło 325 osób które w sumie oddały 147,6 litrów krwi.

Dziś nie pragnę tulipana, tylko kropli krwi od pana

Dla każdego, kto odda krew, oprócz tradycyjnego czekoladowego zestawu regeneracyjnego o wartości 4500 Kcal od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, Urząd przygotował dodatkowo żelazne zestawy, których nie powinno zabraknąć w Dniu Kobiet… rajstopy i tulipany. Dodatkowo każdy kto odwiedzi nasze stoisko będzie mógł uwiecznić siebie na zdjęciu w specjalnie przygotowanej na ten dzień fotobudce.

Wiosna, lato, jesień…, żużel

W tym roku pod Urzędem Marszałkowskim krwiobus stanie jeszcze dwukrotnie: 26 lipca, podczas wakacji, kiedy to Banki krwi najbardziej świecą pustkami oraz jesienią 8 listopada. Dodatkowo krwiobus będzie można odwiedzić 17 czerwca na corocznym Lubuskim Pikniku Zdrowia w Drzonkowie oraz… i tutaj niespodzianka dla fanów żużla – na specjalnych Krwawych Derbach Lubuskich – rywalizacja w zakresie dawstwa krwi przy okazji derbów żużlowych. Akcje odbywać się będą w poniedziałki poprzedzające derby żużlowe:

– Zielona Góra i Gorzów Wlkp. – 21 maja b.

– Zielona Góra i Gorzów Wlkp. (rewanż) – 4 czerwca br.

JAK ZOSTAĆ DAWCĄ KRWI – KROK PO KROKU…

Jeśli podjąłeś/podjęłaś decyzję o oddaniu krwi, przeczytaj uważnie poniższe rady i wskazania, jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia.

Ważne aby w dzień oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim śniadaniu (często mylimy oddanie krwi z wizytą w laboratorium a to nie to samo!!!). Wskazane jest także dzień wcześniej wypić około 1,5-2 l płynów (soki, woda mineralna).

Skieruj swe kroki do krwiobusu, zabierając ze sobą obowiązkowo dobry humor oraz dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy lub NOWY paszport)!!!

REJESTRACJA
Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z Twoją krwią, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości. Pamiętaj: krwiodawstwo zapewnia pełną ochronę danych osobowych dawcy łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań. Otrzymasz do wypełnienia kwestionariusz, w którym trzeba sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających.

Pamiętaj: lek, który pomaga Tobie – dawcy, może zaszkodzić biorcy Twojej krwi!

Mając na względzie dobro biorcy Twojej krwi, należy dokładnie przypomnieć sobie wszystkie schorzenia, nawet te przebyte w odległej przeszłości. Dotyczy to w szczególności żółtaczki zakaźnej.

BADANIA LABORATORYJNE…

Pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych.

– Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi oraz poziom hemoglobiny. – Jeśli systematycznie oddajesz krew, badany będzie tylko poziom Twojej hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.

BADANIE LEKARSKIE…

Teraz czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Z nim należy podzielić się wszelkimi wątpliwościami, jakie mogą się pojawić w trakcie wypełniania kwestionariusza. Lekarz także zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.

ODDANIE KRWI…

Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i jest zabiegiem nie obarczonym praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet ok. 1 godziny, a w przypadku osób oddających osocze metodą plazmaferezy automatycznej i dawców płytek krwi – około 2 godzin a nawet dłużej.

Podczas donacji pobierane będą również próbki Twojej krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

PO ODDANIU…

Po oddaniu krwi otrzymasz:

– posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 Kcal (może to być np. 8 tabliczek czekolady);

– zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi;

– legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji).

Pamiętaj: osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Po kilku dniach możesz się zgłosić do rejestracji po odbiór wyników bezpłatnie wykonanych badań: grupy krwi (w niektórych miejscach wynik ten może mieć postać karty identyfikacyjnej grupy krwi), hemoglobiny lub morfologii, testu kiłowego, na obecność antygenu HBs, DNA-HBV, przeciwciał anty-HCV, RNA HCV przeciwciał anty-HIV oraz RNA HIV.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here