Urząd Marszałkowski: Miasto nie dopłaca do biletów! Sprawę lotniska komentuje UMWL

0
406
fot. KWP Gorzów Wlkp.

Lotnisko to ostatnim czasem temat gorący i tworzący dyskusje na linii Miasto – Urząd Marszałkowski. Obie strony mają w tym temacie wiele do powiedzenia, ale każde z nich ma zupełnie inne zdanie. Kilka dni temu pisaliśmy o międzynarodowych lotach z Babimostu o których mówił prezydent Janusz Kubicki, podczas ostatniej sesji Rady Miasta (czytaj: Będą bezpośrednie loty z Babimostu w świat). Wspominał także o dopłacaniu przez miasto do każdego biletu i konieczności otwarcia lotniska na loty nie tylko do Warszawy. Do naszego artykułu i słów prezydenta odniósł się bezpośrednio Urząd Marszałkowski, który prostuje informacje podane przez Janusza Kubickiego. Poniżej zamieszczamy treść podaną przez UMWL.

 

Urząd Marszałkowski komentuje sprawę lotniska

 

W publikacji pt. „Będą bezpośrednie loty z Babimostu w świat!” (Zielonanews.pl, 31 stycznia 2018 r.), Prezydent Janusz Kubicki poddaje w wątpliwość zobowiązania Miasta Zielona Góra co do współfinansowania lotów z Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost do Warszawy. Pojawiają się też nieprawdziwe stwierdzenia, jakoby cyt.: „miasto do każdego biletu dopłacało 1 tys. zł”. Ponadto Prezydent mówi, cyt.: „Ja będę zwolennikiem tego, żeby lotnisko się wreszcie otworzyło na świat, a nie tylko na loty do Warszawy. Przylgnęła do tego lotniska, pewnie trochę krzywdząca łatka, że to jest lotnisko, żeby urzędnicy du*** do Warszawy przewieźli w tę i z powrotem”.

Wobec takiej informacyjnej manipulacji, konieczne są następujące wyjaśnienia:

1) Miasto Zielona Góra współfinansowało wraz z województwem lubuskim loty z Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost do końca 2016 r. Województwo przeznaczało na ten cel ok. 5 mln zł, a Miasto ok. 2 mln zł. rocznie. Dotacja od Miasta za rok 2017 do chwili obecnej nie wpłynęła. Stało się to akurat w roku, w którym lotnisko to otworzyło się na świat. Dzięki działaniom podjętym przez samorząd województwa – połączenia lotnicze z Babimostu do Warszawy prowadzone przez nowego przewoźnika (PLL LOT) znalazły się w siatce połączeń międzynarodowych LOT; są bowiem skomunikowane z połączeniami z Warszawy do wielu portów lotniczych Europy i świata, realizowanymi przez LOT. Dzięki temu lotnisko w Babimoście odnotowało w 2017 r. rekordowy wzrost liczby obsługiwanych pasażerów. A zatem utyskiwania Pana Prezydenta, że „lotnisko nie otworzyło się na świat” są – delikatnie mówiąc – zdumiewające.
2) Równie zdumiewające jest stwierdzenie, że „miasto do każdego biletu dopłaca 1 tys. zł”. Od ponad roku Miasto nie dopłaca ani złotówki, a do końca roku 2016 – nawet gdyby podzielić dotację Miasta przez liczbę odprawionych wówczas pasażerów – nijak nie wychodzi kwota 1 tys. zł do każdego biletu.
3) Samorząd województwa w grudniu 2017 zaproponował pisemnie Panu Prezydentowi, by w styczniu br. podpisać umowę z Miastem na promocję woj. lubuskiego poprzez realizację lotów na połączeniu Zielona Góra – Warszawa – Zielona Góra i udzielenie przez Miasto wsparcia na ten cel w kwocie 4 mln zł. (w tym zaległe 2 mln. zł za rok 2017 r. i 2 mln zł za rok 2018). W odpowiedzi Pan Prezydent (pismem z 5 stycznia br.) odparł, że „optymalnym terminem na podpisanie nowej umowy będzie przełom marca i kwietnia 2018 r.” Wobec takiej deklaracji, publiczne kwestionowanie przez Pana Prezydenta zobowiązań Miasta w tym zakresie, jest nie na miejscu.
4) Również nie na miejscu jest powielanie przez Pana Prezydenta fałszywego mitu, że lotnisko służy tylko urzędnikom. Spośród ponad 17 tys. pasażerów obsłużonych w porcie lotniczym w roku 2017, nie wiadomo ilu stanowią urzędnicy, gdyż nikt nie pyta pasażerów o wykonywany zawód, a – wbrew obiegowym opiniom – urzędnicy płacą za bilety tak samo jak każdy inny pasażer. Ceny biletów do Warszawy kształtują się od 56 zł w jedną stronę, co jest ceną konkurencyjną dla przewozów kolejowych, zwłaszcza obecnie, kiedy remontowana jest trakcja kolejowa na linii Poznań – Warszawa, co wiąże się z utrudnieniami w komunikacji kolejowej.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here