Uprawnienia na wózki widłowe – dowiedz się, co zrobić, aby je uzyskać!

0
1949
uprawnienia na wozki widlowe (1)

Uprawnienia na wózki widłowe to dla Ciebie czarna magia? Gubisz się w gąszczu formalności, o które trzeba zadbać, by móc wykonywać wymarzony zawód? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Operator wózków widłowych to coraz częściej wybierany zawód. Myli się jednak ten, kto sądzi, że jego atrakcyjność wynika z niewielkiego wysiłku, jaki trzeba włożyć, aby go zdobyć. Otrzymanie uprawnień na wózki widłowe wymaga bowiem sporego zaangażowania – zdolności do poświęcenia swojego czasu oraz pewnych nakładów pieniężnych. Trud jednak się opłaca – profesja ta zapewnia na dzisiejszym rynku pracy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie.

Kto odpowiada za wydawania uprawnień na wózki widłowe?

Ogólny i w gruncie rzeczy niewiele mówiący termin „uprawnienia na wózki widłowe” oznacza państwowy certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego. Pozwala on osobie, która go uzyska, na operowanie wózkami widłowymi w zakładach na terenie całej Polski. Warto bowiem zdać sobie sprawę z tego, że prowadzenie wózka widłowego bez uprawnień UDT jest zabronione i podlega karze grzywny!

Wspomniany Urząd Dozoru Technicznego jest państwową instytucją zajmującą się szeroko rozumianą kontrolą stanu technicznego sprzętów używanych w przedsiębiorstwach oraz umiejętnościami osób nimi operujących. Do obszarów działania UDT należą m.in.:

  • przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpiecznego użytkowania sprzętu technicznego;
  • certyfikacja osób, przedmiotów lub usług, czyli potwierdzanie zgodności z określonymi wymogami – tutaj zalicza się np. nadawanie uprawnień na wózki widłowe;
  • dokonywanie ekspertyz i oceny działania urządzeń technicznych w Centralnym Laboratorium Dozoru Technicznego.

Ogólnie można więc powiedzieć, że do misji UDT należy zapewnienie jakości i bezpieczeństwa wszelkich usług technicznych wykonywanych w Polsce z użyciem specjalistycznego sprzętu. Warto nadmienić, że tego rodzaju działalność ma na ziemiach polskich długą tradycję – pierwszy tego typu zakład powstał już w 1911 roku!

Chcę zostać operatorem wózka widłowego – co muszę zrobić?

Uprawnienia na wózki widłowe może uzyskać osoba pełnoletnia, która posiada zaświadczenie od lekarza o zdolności do prowadzenia wózków widłowychpozytywnie przejdzie testy psychotechniczne oraz zda egzamin państwowy przed komisją UDT.

Kiedy już podejmiesz decyzję, że prowadzenie wózków widłowych jest kierunkiem, w którym chcesz skierować swe kroki zawodowe, powinieneś przemyśleć następujące sprawy:

  1. Uprawnienia na jakie konkretnie wózki widłowe chcę zdobyć?

Wózki widłowe są kategorią bardzo pojemną – mieszczą się tutaj pojazdy o nieraz bardzo zróżnicowanych parametrach technicznych i różnym stopniu trudności w obsłudze. Stąd uprawnienia na wózki widłowe dzielą się na trzy kategorie:

  • I WJO – najbardziej pojemna kategoria: zdobycie na nią uprawnień gwarantuje możliwość prowadzenia każdego wózka widłowego – bez względu na to, czy są to wózki jezdniowe, czy specjalistyczne, jak np. wózki wysokiego składowania (np. takie);
  • II WJO – kategoria ta uprawnia do prowadzenia jedynie wózków jezdniowych, takich jak na przykład tutaj;
  • III WJO – dzięki tego rodzaju uprawnieniom możesz operować wózkami jezdniowymi kierowanymi wyłącznie spoza wózka – mowa tu więc jedynie o wózkach paletowych elektrycznych np. takich jak tutaj.

Jak widać, kategorie te są zhierarchizowane – kategoria I WJO zawiera w sobie uprawnienia na dwie niższe, podobnie – uzyskując kategorię II WJO, otrzymuje się automatycznie prawo do kierowania pojazdami określonymi w III WJO. Oczywiście, zasada ta nie działa w drugą stronę.

jazda wozkiem widlowym

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe

Najprostszym, i najczęściej praktykowanym, sposobem na uzyskanie uprawnień na wózki widłowe jest uczestniczenie w kursie organizowanym przez certyfikowane ośrodki szkoleniowe. Cena takiego kursu waha się między ok. 300 zł a ponad 1000 zł. Skąd tak duża rozpiętość cenowa?

W zależności do oferty organizatorzy kursu mogą także zapewniać dodatkowe usługi, takie jak:

  • dodatkowe szkolenia, np. dotyczące wymiany butli gazowej w wózku;
  • odpis certyfikatu w języku obcym;
  • w przypadku kursów wyjazdowych – także zakwaterowanie i wyżywienie.

Ponadto w cenę wliczają się opłaty za formalności niezbędne do uzyskania uprawnień na wózki widłowe. Mowa tu o koszcie badań psychotechnicznych (ok. 100–120 zł) oraz badań lekarskich zaświadczających o zdolności do pracy (również ok. 100–120 zł). Sam egzamin także nie jest darmowy – należy uiścić za niego opłatę w wysokości 152 zł.

Ceny odpowiadają także poziomowi uprawnień, które chcemy uzyskać. Stąd całkowita cena kursu wraz z innymi opłatami w przypadku najniższej kategorii, III WJO, może wynieść jedynie 300 zł, podczas gdy kategoria dająca najwyższe uprawnienia, I WJO, kosztuje ponad 1000 zł!

Warto jednak wiedzieć, że sam kurs nie jest obowiązkowy – można przystąpić jedynie do egzaminu. Kiedy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem? Na przykład wtedy, kiedy osoba przystępująca do egzaminu posiada już praktyczną umiejętność jazdy wózkiem, brak jej jednak dokumentu uprawniającego ją do wykonywania tej czynności w zakładzie pracy. W każdym pozostałym przypadku kurs – choć nieobowiązkowy – nie powinien być pomijany! Szkoleniowcy przekazują na nim bowiem niezbędną wiedzę dotyczącą bezpiecznego i sprawnego kierowania wózkiem, a także istotne informacje dotyczące jego konserwacji i utrzymywania w dobrym stanie. Warto zatem raz zainwestować, by potem móc się cieszyć wiedzą, która procentuje na dalsze lata użytkowania pojazdu.

Jak wygląda egzamin na wózki widłowe?

Jak łatwo się domyślić, egzamin obejmuje część praktyczną oraz teoretyczną. Podczas tej pierwszej trzeba oczywiście wykazać się umiejętnością sprawnej jazdy wózkiem. Sprawdzana jest umiejętność skręcania, podnoszenia ładunków czy jeżdżenia slalomem. W części teoretycznej zdający musi zaś nie tylko umieć opisać budowę wózka, jego działanie czy zasady poruszania się nim, ale także podstawowe przepisy prawne regulujące zasady użytkowania sprzętów technicznych w zakładach pracy.

By jak najlepiej przygotować kursantów do egzaminu, kursy mają podobną strukturę – również składają się z części praktycznej oraz teoretycznej. Kursant nie tylko poznaje obszerną teorię, ale ma także do wykorzystania pulę godzin na jazdę wózkiem. Odbierając zatem uprawnienia po zdanym egzaminie, potrafi on już w praktyce kierować wózkiem, co jest niemałym atutem podczas ubiegania się o pracę.

wykwalifikowani operatorzy wozkow widlowych

Podsumowanie

Chociaż po przeczytaniu tego artykułu możesz mieć wrażenie, że formalności związanych z uprawnieniami na wózki widłowe jest nieskończenie wiele, nie ma powodu do obaw. Decydując się na kompleksowy kurs zakończony egzaminem, zawierający w sobie wszystkie konieczne opłaty, możesz mieć pewność, że organizatorzy zadbają o odpowiednie przygotowanie Cię do egzaminu oraz dopełnienie wszystkich spraw formalnych. Mimo wysokich cen takiej całościowej usługi warto inwestować w uprawnienia na wózki widłowe – operatorzy wózków nie mają powodów, by narzekać na brak pracy.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here