Uniwersytet Zielonogórski weźmie udział w międzynarodowym projekcie budowy satelity

0
280
Uniwersytet Zielonogórski w projekcie ATHENA
Designed by Freepik

Uniwersytet Zielonogórski wszedł w skład Polskiego Konsorcjum ATHENA-PL. – Celem działalności Konsorcjum jest koordynacja działań grupy naukowców i inżynierów z Polski w ramach dużego projektu międzynarodowego budowy i użytkowania satelity ATHENA (Advanced Telescope for High-ENergy Astrophysics). Satelita ten będzie obserwował niebo w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego i pomoże pogłębić znacznie stan wiedzy na temat ewolucji skupisk materii w kosmosie, w tym galaktyk i ich gromad oraz czarnych dziur – informuje Ewa Sapeńko, rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uniwersytet Zielonogórski w projekcie ATHENA

ATHENA jest tzw. dużym projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej, realizowanym w ramach programu Cosmic Vision 2015-2025 i ma zostać wyniesiona na orbitę w roku 2028. – Polski zespół zajmie się między innymi opracowaniem części dokumentacji projektu, budową podzespołów jednego z dwóch głównych instrumentów i symulacjami pozwalającymi ocenić możliwości obserwacji różnych zjawisk i obiektów – wyjaśnia Sapeńko.

W skład Konsorcjum ATHENA-PL wchodzą: Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Łódzki.

Przedstawicielem Uniwersytetu Zielonogórskiego w Radzie Zarządzającej Konsorcjum został dr hab. Piotr Lubiński, prof. UZ z Wydziału Fizyki i Astronomii.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here