Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna remont akademików. Pochłonie miliony

1
417
fot. Kazimierz Adamczewski

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna remont akademików w Campusie A. – Uczelnia otrzymała dofinansowanie ze środków budżetowych państwa na przebudowę i termomodernizację Domu Studenta Rzepicha w wysokości 7,5 mln zł – informuje Katarzyna Doszczak z biura prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z unijnych środków otrzyma jeszcze 440 tys. zł. Pozostałe koszty to środki własne uczelni. Całkowity koszt inwestycji wynosi 10 mln zł.
Trzy akademiki zyskają nowe oblicze

Zmodernizowane zostaną trzy akademiki na Campusie A: “Rzepicha” “Piast” i “Ziemowit”. W  Domu Studenta Rzepicha przebudowie podlegać będą trzy górne kondygnacje budynku. – Zlikwidowane zostaną wszystkie wspólne kuchnie czy łazienki. W wyniku przebudowy powstanie 60 segmentów mieszkalnych (po 20 na każdym piętrze) składających się z dwóch pokoi, aneksu kuchennego i łazienki, w których można będzie zakwaterować 179 studentów. Akademik Rzepicha będzie kolejnym Domem Studenta, który będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie wbudowana tam winda, która ułatwi przemieszanie się. Dodatkowo powstaną pomieszczenia wspólne takie jak pralnie czy suszarnie. Cały budynek zostanie poddany termomodernizacji. Dzięki temu poprawi się standard i warunki lokalowe dla studentów. Ocieplenie budynku dodatkowo obniży koszty jego eksploatacji – wyjaśnia K. Doszczak. Prace remontowe mają się rozpocząć po zakończeniu procedury przetargowej. Budynek ma być oddany do użytku do końca tego roku.

Termomodernizacja, windy, podjazdy dla niepełnosprawnych
Kolejne dwa akademiki także zostaną wyremontowane, a budynki zostaną ocieplone. – Zostaną dobudowane windy wraz z podjazdami dla niepełnosprawnych. Stare drewniane okna zostaną wymienione. Koszt modernizacji obydwu budynków szacowany jest na łączną kwotę 3 800 000 zł. Środki na ten cel będą pochodziły z obligacji. Przetargi zostaną ogłoszone pod koniec tego roku. Realizacja robót planowana jest w roku 2022 – wyjaśnia biuro prasowe UZ.

Coś dla zmotoryzowanych studentów
Duże zmiany na Campusie A szykują się również dla zmotoryzowanych studentów i pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Właśnie kończy się budowa parkingu dla samochodów osobowych, który pomieści 130 pojazdów. Projekt zostanie sfinansowany ze środków Urzędu Miasta i jego koszt szacowany jest na 1 040 000 zł. Miejsca parkingowe powstaną w miejscu, gdzie mieściła się kotłowania i na stanowiskach wzdłuż ul. Szafrana, gdzie pojawi się 27 stanowisk. W północnej części parkingu zostaną wykonane schody terenowe umożliwiające dojście do ul. Szafrana – informuje K. Doszczak.

Źródło: materiały prasowe Uniwersytetu Zielonogórskiego

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here