Umowa na rewitalizację Parku Sowińskiego podpisana. Co się zmieni?

0
733
Park Sowińskiego rewitalizacja
fot. Archiwum ZielonaNews.pl

Dziś została podpisana umowa na rewitalizację Parku Sowińskiego znajdującego się przy al. Konstytucji 3-go Maja, nieopodal Focus Mall. Koszt inwestycji oszacowano na nieco ponad 4,5 mln zł. Koniec inwestycji zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. Wykonawcą została firma Exalo

Rewitalizacja Parku Sowińskiego
Miasto podpisało dziś umowę na rewitalizację Parku Sowińskiego

Drilling S.A., która zajmie się również rewitalizacją Wzgórz Winnych.

– Cieszę się, że udało nam się wygrać to postępowanie przetargowe. Bo ono w znacznym stopniu łączą się z poprzednim, związanym z Wzgórzem Winnym – mówił dziś Janusz Popiel, dyrektor oddziału Exalo Drilling w Zielonej Górze. Podkreślał, że realizacja obu inwestycji znacznie ułatwi prace. – Z Parku Sowińskiego będzie zasilane Wzgórze Winne. Więc odchodzą nam pewne komplikacje związane etapem realizacji na poziomie kontaktów między firmami, które realizują dwa projekty mające dać wspólny efekt – wyjaśniał przedstawiciel firmy. Chodzi o budowę ciągu tłoczonego z Paku Sowińskiego do Wzgórza Winnego. Woda będzie pompowana z Parku Sowińskiego na Wzgórze Winne by tam zasilać wszystkie fontanny i służyć do podlewania roślin. Nadmiar wody z Wzgórza Winnego będzie wypompowywany za pomocą rurociągu grawitacyjnego do Parku Tysiąclecia.

J. Popiel podkreślał, że dodatkowo inwestycje będą wizualnie podobne i tworzyć wspólną estetyczną koncepcję.  – Będziemy mogli kupić jednocześnie te same ławki, lampy etc. – wymieniał J. Popiel. Nad projektami obu parków będą czuwały te same osoby.

Rewitalizacja Parku Sowińskiego. Co się zmieni?

Przede wszystkim zostanie wybudowana fontanna w nawierzchni placu, a dotychczasowy zbiornik zostanie odnowiony. Poprowadzą do niego pomosty. Prawdopodobnie będzie tu jeszcze fontanna pływająca, ale to okaże się na etapie projektowania. Odnowione będą ścieżki, chodniki i trawniki. Zostaną nasadzone nowe drzewa i krzewy ozdobne. Będzie zamontowany automatyczny system nawadniania na trawnikach i rabatkach. Pojawią się także stojaki na rowery. W parku będzie zainstalowany monitoring.

Układ parku raczej się nie zmieni, ale ma być na tyle zadbany, że będzie można się tu położyć na kocu, skorzystać z całorocznych leżaków. Będą byliny, hortensje, budki lęgowego dla ptaków, nietoperzy, domki do zimowania i rozrodu dla owadów, domki dla kaczek, poidełka dla ludzi i zwierząt.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here