Umowa na remont Parku Tysiąclecia podpisana. Co się zmieni? (WIZUALIZACJE)

0
904
fot. ZielonaNews.pl

Umowa na remont Parku Tysiąclecia została podpisana. – Pozwoli na to, że odzyskamy piękno i blask w tym parku.  Mam nadzieje, że będzie to podobne miejsce, o podobnym potencjale, co park w Zatoniu – mówił dziś prezydent miasta Janusz Kubicki. 
Rewitalizacja Parku obejmuje 9 ha powierzchni. Podczas konferencji zapewniano, że park nie zmieni zbytnio swojego charakteru. – Oczywiście wszystkie elementy konserwatorskie zostaną odnowione. Powstaną nowe ścieżki, mała architektura. Dużo nowych założeń zieleni, dużo nowych trawników – mówił Paweł Jakubowski, przedstawiciel firmy Pro-Infra Sp. z o.o, które będzie realizować inwestycję. Część drzew zostanie wycięta z uwagi na to, że zagraża bezpieczeństwu. – Zostaną usunięte tylko te, które muszą zostać usunięte. Będzie także dużo pielęgnacji drzew w koronach drzew – mówił przedstawiciel wykonawcy. A prezydent dodał: Odnowione będzie m.in. ogrodzenie. Do remontu są także schody. Jest kilka elementów, które wzbogacą ten park. Ale on dalej będzie takim parkiem do rekreacji, odpoczynku. 

Tężnia solankowa
Remont Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze
fot. ZielonaNews.pl

Nowością i ciekawostką będzie tężnia solankowa – zapowiadał prezydent miasta. Tężnia ma być zlokalizowana w okolicy skate parku. Obiekt będzie składał się z tężni solankowej i pergoli inhalacyjnej po obu jej stronach. Pod pergolami planuje się montaż ławek parkowych. Jak czytamy w materiałach przetargowych powstawanie mgły wodnej będzie możliwe dzięki solance wodnej spływającej grawitacyjnie po wiązkach tarniny wypełniających wnętrze tężni. Przy współudziale wiatru i słońca będzie powstawała solankowa mgła wodna. Roztwór wody solankowej będzie miał stężenia ok 8-9% NaCl. Tężnia będzie miała wymiary 9,30 nx3,24 m oraz wysokość 5.44m. Po obu stronach będą pergole o szerokości 3,46 m. Ma powstać także tzw. ogród zmysłów. Ogród sensoryczny ma być miejscem, gdzie nasze zmysły będą mogły „doświadczać”. Narzędziem, który służy do pobudzania zmysłów mają być rośliny, nawierzchnie, instrumenty działające na wiatr. 

Ogród rehabilitacyjny i fontanna
Remont Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze
fot. ZielonaNews.pl

Fontanna ma być zlokalizowana przed budynkiem dawnego krematorium. Głównym elementem dekoracyjnym na być szklana kula wykona z przeźroczystego węglanu. W parku zaplanowano także stworzenia ogródka rehabilitacyjnego z różnymi urządzeniami dla osób niepełnosprawnych w tym z huśtawką i karuzelą, z których będzie mogła skorzystać osoba poruszająca się na wózki inwalidzkim.

Jakie koszty remontu Parku Tysiąclecia?

 
Przetarg na remont Parku Tysiąclecia był ogłaszany dwukrotnie. W drugim podejściu udało się wyłonić wykonawcę. – Pierwotnie zakładaliśmy 14 mln zł. Wyszło nam 15 mln zł, więc biorąc pod uwagę warunki, w których jesteśmy cena nie odbiegała od kosztorysu w sposób znaczący. Dostaliśmy 30 procent w ramach Polskiego Ładu – informował dziś prezydent miasta.

Kwota, którą podał włodarz miasta nie jest zgodna z tym, co zostało wcześniej upublicznione w Biuletynie Informacji Publicznej (W BIP kwota jaką miasto chciało przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji wynosiła 6 mln zł. Zobacz tu: Kwota jaką miasto chciało przeznaczyć na realizację inwestycji ). Prezydent odniósł się dziś do tego. – To mylimy pojęcia. To jest kwota, którą my pokazywaliśmy, że chcemy wydać, a nie wynikająca z kosztorysu. Dość często prowadzimy taką politykę, aby wykonawcy nie dostosowywali się do kwoty, którą my oferujemy.  Taką politykę prowadzimy. Nie zawsze pokazujemy całość środków finansowych, które mamy – wyjaśnił prezydent Kubicki. Chodzi o to, żeby wykonawcy nie dostosowywali ofert do kwot zapisanych w budżecie (nie zawyżali kosztów realizacji zadania).

Przypominamy, że do wykonaniem zadania zainteresowanych było 6 firm. Inwestycję wykona firma Pro-Infra Sp. z o.o. z Jerzmanowa za kwotę 14 786 000 zł (tu znajdziecie informację o wyborze najkorzystniejszej oferty: Informacja o wyborze).

Kiedy ruszą i zakończą się prace przy remoncie Parku Tysiąclecia?
W przeciągu dwóch tygodni rozpoczniemy prace przygotowawcze i rozbiórkowe – mówił dziś Jacek Czyrko, kierownik budowy. Zakończenie prac przewidywano na 13 miesięcy od dnia przekazania placu budowy. – Zakładamy, że uda nam się  to zrealizować w tym terminie, ale wiadomo, że wszystko zależy od tego, co się wydarzy w trakcie realizacji – zapewniał kierownik budowy.

 

 

Pompa głębinowa oferuje również znacznie większą wydajność. Dzięki temu w oparciu o nią można zbudować całkiem zaawansowany system nawadniania ogrodu, np. do podlewania trawnika, rabat, iglaków etc. Wodę tłoczoną przy pomocy takiej pompy śmiało można wykorzystać do napełniania basenu czy nawet do celów bytowych – gdy nie mamy dostępu do wodociągu lub chcemy ograniczyć zakup wody od zakładu komunalnego.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here