Ul. Boh. Westerplatte wyłączona z ruchu? To możliwe (SONDA)

7
1200

Podczas, gdy wielu narzeka, że w centrum nie ma miejsca na parkingi dla samochodów, inni chętnie zamknęliby główną ulicę handlową dla pojazdów osobowych. Bo to nie tylko cecha rozwijających się miast, ale przede wszystkim sposób na ożywienie centrum. Czy taka wizja ziści się w przyszłości?

Centrum tętniące życiem

W pierwszej połowie listopada pisaliśmy o petycji, jaką do prezydenta miasta złożył Adam Fularz, prezes wieczorna.pl – „Zwracam się z petycja o zapobieżenie upadkowi gospodarczemu centrum miasta Zielona Góra poprzez kompleksową i dogłębną likwidację parkingów i miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Miejsca te zostałyby zlikwidowane i zamienione na postoje dla rowerów, ogródki kawiarniane, parki, parklety, wonerfy etc” – pisał w petycji A. Fularz. I chociaż pomysł może wydawać się kontrowersyjny, to takie rozwiązanie dobrze funkcjonuje w niektórych miastach, chociażby Poznaniu, czy Warszawie. To rozwiązanie popularne jest również w zachodnich krajach. Ograniczenie ruchu dla samochodów w centrum to nie tylko kwestia poprawy jakości powietrza, ale również przywrócenia życia na głównej ulicy miasta. Samochody w pewien sposób wyganiają stamtąd pieszych, a ul. Boh. Westerplatte w Zielonej Górze służy pieszym głównie do przechodzenia przed ulicę, by załatwić sprawy w banku, czy na poczcie. Nie ma tam żadnych miejsc, które zatrzymałyby mieszkańców na dłużej.

Za 20 lat ul. Boh. Westerplatte będzie, jak Kupiecka?

Zmiany organizacji ruchu w centrum raczej nie wydarzą się w ciągu kilku najbliższych lat. Takie zmiany potrzebowałyby kolejnego remontu i poważnych planów związanych z projektowaniem przestrzeni. Ale o tym, że pomysł zamknięcia ul. Boh. Westerplatte dla samochodów jest sensowny, mówił nam radny Robert Górski – Ulica Bohaterów Westerplatte zostanie wyłączona z ruchu za 20 lat. Tak jak było to z Kupiecką. Gdyby w latach 70 czy 80 powiedzieć komuś, że tamtędy samochody jeździć nie będą, to by nas wyśmiał. Tak samo będzie z Westerplatte, ale to kwestia rozwoju miasta i przyszłości – prognozuje radny. Tylko, że większość mieszkańców nie wyobraża sobie objazdów, bo to strata czasu i paliwa. Miasto jednak zachęca do przejścia na komunikację miejską – to z tego powodu pojawiają się ekologiczne autobusy, czy też na poruszanie się rowerami – tu warto wspomnieć o prawie 40 kilometrach ścieżek rowerowych, jakie powstają. W wizji przyszłości, ul. Boh. Westerplatte byłaby dostępna tylko dla autobusów i taksówek, a dzięki ścieżkom rowerowym, rowerzyści bez problemu mogliby swobodnie poruszać się po mieście. A wy co myślcie o takiej wizji miasta? Weźcie udział w naszej sondzie!

Czy ul. Boh. Westerplatte powinna być zamknięta dla ruchu samochodowego?

PODZIEL SIĘ

7 KOMENTARZE

  1. Przecież mamy deptak i to piękny, duży. Dlaczego stamtąd nie wygonic banków i aptek, a dac kawiarnie i restauracje?

  2. Szkoda,że nie ujęto tej propozycji pod uwagę już teraz przy planowanym remoncie…bo przecież można było chociażby tą ulice zważyć i powiększyć ciągi komunikacyjne dla pieszych i zrobić piękne chodniki, wtedy ta ulica z pewnością nabrałaby jeszcze większego blasku i tym samy ułatwiłoby to dostęp mieszkańcom do korzystania z handlowo-usługowej części tej ulicy, być może też łatwiej udałoby się znaleźć inwestora w „Dom towarowy Centrum”. No cóż trzeba czekać 20 lat…Czyli można przy tym wysnuć wniosek,że do charakteru urbanistycznego dużych miast brakuje nam jeszcze jakieś 20 lat…

  3. Nie sądzę żeby to był dobry pomysł. Przykład mieliśmy podczas remontu głównej ulicy – całe miasto zakorkowane. Uważam, że powinno się bardziej skupić na deptaku.

  4. Przy obecnym rozwiązaniu i układzie ulic być może nie…ale jeśli powstanie Trasa Aglomeracyjna i gdyby poszerzona została ulica Dworcowa myślę, że rozładowałoby to korki w mieście nawet przy zwężonej ul. Westerplatte. Jednak również uważam, że kwestia deptaku, rynku jest jak najbardziej do „poprawienia”, mam na myśli nawierzchnie, rewitalizacje kamienic!, ponieważ nikt nie będzie chciał umieścić swojego lokalu(kawiarnia,pub,restauracja, itp.) w niszczejącej i zaniedbanej kamienicy jakich jest wiele w centrum i śródmieściu…

  5. Lepiej zrobić w końcu porządek w rejonie Starej Gazowni, Zamkowej, Wandy bo aż wstyd ze tak wygląda centrum naszego miasta. Od wielu, wielu lat zapomniana czesc miasta straszy mieszkańców ZG i turystów!

  6. Nie No wystarczy spojrzeć co się działo jak zamknęli westerplatte do remontu … ulice Chopina i Dworcowa stały nie można wyłączyć czegoś takiego z ruchu ponieważ dla tej drogi nie ma alternatywy.

  7. Nie No wystarczy spojrzeć co się działo jak zamknęli westerplatte do remontu … ulice Chopina i Dworcowa stały nie można wyłączyć czegoś takiego z ruchu ponieważ dla tej drogi nie ma alternatywy.
    Pracuje na ul. Chopina to miałem dobry przykład jak to wyglada trzeba by przebudować wiele dróg inaczej ciężko jest się po mieście poruszać.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here