Czym i jak palić w piecu? Są projekty uchwały antysmogowej

2
479
Designed by Freepik

O podjęciu działań związanych z walką ze smogiem piszemy już od jakiegoś czasu. Miasto stara się o czystsze powietrze dla mieszkańców i chociażby z tego powodu będziemy niedługo jeździć autobusami elektrycznymi. Powstała również tablica informująca na bieżąco o stanie jakości powietrza w mieście. Ale ta jest akurat zasługą Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta i jego zwycięskiego zadania w Budżecie Obywatelskim 2017. Na uchwałę antysmogową czeka wiele osób. Właśnie do Urzędu Miasto trafiła petycja z propozycją dwóch projektów.

Uchwały antysmogowe

Projekty powstały przez lokalne środowiska. Oba projekty uchwał są dostępne do wglądu na stronie Urzędu Miasta. Autorzy projektów proszą o zapoznanie się z treściami pism i składanie ewentualnych opinii, uwag i poprawek. Poniżej zamieszczamy fragmenty uchwały dotyczące dopuszczalnych rodzajów instalacji lub takich, których uchwała nie dopuszcza do dalszego działania.

§2

Rodzaje instalacji, dla których wprowadza się ograniczenia i zakazy w zakresie ich eksploatacji to instalacje, w których następuje spalanie paliw stałych w rozumieniu art. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 z późn. zm.), w szczególności kocioł, kominek i piec, jeżeli:

 • dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub
 • wydzielają ciepło poprzez:
 • bezpośrednie przenoszenie ciepła lub
 • bezpośrednie przenoszenie ciepła w połączeniu z przenoszeniem ciepła do cieczy lub
 • bezpośrednie przenoszenie ciepła w połączeniu z systemem dystrybucji gorącego powietrza.

Zakazuje się stosowania w instalacjach, o których mowa w §2, następujących paliw:

 1. paliw, węgla kamiennego i węgla brunatnego
 2. paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%

  W instalacjach , o których mowa w §2 , dopuszcza się wyłącznie stosowanie następujących rodzajów paliw:

1) gazu ziemnego wysoko zaazotowanego lub wysoko metanowego ( w tym skroplonego gazu ziemnego), propan – butan, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego,

 1. lekkiego oleju opałowego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ( tj. Dz. U. z 2014r. poz. 1728 z póź. Zm).

 

W uchwale autorzy podkreślają obowiązek władz województwa do podjęcia działań mających na celu poprawienie jakości powietrza w mieście, a także informują o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie. Przypominamy, że miasto zabezpieczyło 500 tys. zł na program wymiany szkodliwych pieców (czytaj: Piece do wymiany, zasady przyznawania dofinansowania). Gorąco zachęcamy do zapoznania się z treściami dokumentów.

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

 1. Ale bełkotliwy język. Bardziej poplątać się nie da tej problematyki.
  A może owe spalanie ograniczyć do ścisłego centrum i dać spokój ludziom z tzw nowego miasta ?
  Największym trucicielem są samochody ok 60% zanieczyszczeń… Ta ustawa nic o tym nie mówi… Czyżby to na zamówienie obcych interesów? Węgiel można spalać czysto bezdymnie.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here