„U progu jesieni” w Ochli. Co się będzie działo?

0
727
fot. Mirosław Materek
24 września w godzinach 11:00-16:00 w Muzeum Etnograficznych w Zielonej Górze-Ochli odbędzie się wydarzenie „U progu jesieni”.
Jak informują organizatorzy „U progu jesieni” to wydarzenie związane z plonami jesieni, prezentujące w szczególności tradycje obróbki lnu i winogron oraz żniw kukurydzianych.
Właśnie te trzy produkty stają się w tym dniu kanwą całego programu.
● LEN: Do zagrody z Krobielewa muzeum zaprasza na prezentację tradycyjnych prac gospodarskich związanych z obróbką lnu, takich jak międlenie, cierlenie, czesanie i przędzenie.
● WINOGRON: Zbierzemy winogrono z muzealnej winnicy, a następnie przy wieży winiarskiej z Budachowa będzie można zobaczyć jak wygląda proces tłoczenia winogron i spróbować świeżo wyciśniętego soku.
● KUKURYDZA: W zagrodzie z Mariankowa będzie można zobaczyć widowisko w wykonaniu Zespołu Górali Czadeckich „Watra” z Brzeźnicy, ukazujące każdy z etapów pozyskiwania kukurydzy, poprzez jej obróbkę aż do wspólnej zabawy z nauką tradycyjnych tańców i posiłku przygotowanego przez bukowińskie gospodynie.
Ponadto będą bezpłatne warsztaty i pokazy:
Warsztaty tworzenia kukurydzianych lalek
Warsztaty z filcowania wełny
Warsztaty tkania na ramkach
Pokaz przędzenia na kołowrotku
Pokaz parowania pyr i poczęstunek
Nauka terebienia kukurydzy
Odwiedzając Muzeum, będzie można także zwiedzić nasze wystawy:
„Świat dziecka” – wystawa zabawek ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli (Leśniczówka)
„Skrzynie i kufry – skąd i dokąd” – wystawa kufrów należących do ludności przesiedlonej po II wojnie światowej (chata z Krobielewa).
Wydarzenie wzbogacą występy zespołów folklorystycznych, kiermasz wyrobów rękodzielniczych oraz potrawy kuchni regionalnych.
Na wydarzenia obowiązuje zakaz wstępu ze zwierzętami.
Wydarzenie biletowane:
Koszt biletu 12zł (dzieci do lat 7 bezpłatnie, na wydarzenie nie obowiązują zniżki i rabaty).

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here