Tydzień pełen ciekawych wydarzeń w Muzeum Ziemi Lubuskiej

0
318
fot. ZielonaNews.pl

– Przed nami kolejny tydzień pełen interesujących wydarzeń w Muzeum Ziemi Lubuskiej – zapowiada Alicja Błążyńska, rzeczniczka MZL. Zobaczcie, co zaplanowano na najbliższe dni.

·         22.09.2021, godz. 17.00 – wstęp wolny
Otwarcie wystawy  Anna Gapińska-Myszkiewicz (1941-2020). Nastroje. Malarstwo i rysunek.

Ekspozycję, na której zobaczymy prace malarskie i nieprezentowane dotąd rysunki, przygotował syn artystki Igor Myszkiewicz.
Anna Gapińska-Myszkiewicz (1941-2020) związana była z Zieloną Górą od roku 1967. Należała do całkiem sporej grupy absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy w różnych okresach postanowili się osiedlić w Winnym Grodzie. Artystka studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu; dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego uzyskała w 1965 roku. Zajmowała się głównie malarstwem, rysunkiem i plastyką użytkową. Uczestniczyła w większości wystaw zbiorowych organizowanych przez Okręg Zielonogórski ZPAP w kraju i za granicą. Brała udział w plenerach międzynarodowych i ogólnopolskich.

·         23.09.2021, godz. 17.00 – wstęp wolny
Promocja najnowszej książki Krzysztofa Koziołka pt. „Biały pył. Piekło na K2”. Rozmowę z autorem moderować będą Eliasz Gramont oraz Alina Polak-Woźniak. Najlepszą rekomendacją książki są słowa znanego polskiego himalaisty Leszka Cichego: Myślicie, że ta historia nie mogła się wydarzyć? To prześledźcie to, co wydarzyło się zimą na K2 już po wejściu Nepalczyków na szczyt.  I zapewniam, że to nie jest powieść z kluczem  – nie napisałem jej pod pseudonimem Krzysztof Koziołek.
Po spotkaniu nastąpi projekcja filmu „Grun de Berg. Wyzwanie” w reżyserii  M. Olechnowskiego i M. Malinowskiego.
Krzysztof Koziołek. 15 lat pracy twórczej. 20  wydanych powieści. 500 spotkań autorskich. I jedyny na świecie płaszcz z okładek książek. Znany też jako Bookman, czyli człowiek w najbardziej kryminalnym płaszczu na świecie uszytym z… okładek książek.
Rocznik 1978, zielonogórzanin z urodzenia, obecnie mieszka w Nowej Soli. Absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu pisarz i dziennikarz.  Pasjonat górskich wędrówek, zapalony kibic żużla i fan serialu „Na południe”.
Debiutował w 2007 roku. „Biały pył. Piekło na K2” to jego jubileuszowa, 20. książka. W 2018 roku za kryminał retro „Wzgórze Piastów” oraz cały dorobek beletrystyczny otrzymał Zielonogórską Nagrodę Literacką „Winiarka”. W 2019 roku za kryminał retro „Nad Śnieżnymi Kotłami” otrzymał nagrodę „Książka Górska Roku” w kategorii „Górska fikcja literacka i poezja”. Więcej na krzysztofkoziolek.pl

·         25.09.2021, godz. 16.00-19.00 – wstęp wolny
Zapraszamy na drugą odsłonę Nocy Muzealnej, której motywem przewodnim jest kultura i historia Chin. W tym roku święto muzealników zostało podzielone na dwie części. Pierwsza z nich odbyła się w maju br. i była zawężona do udostępnienia wystaw związanych z kulturą Państwa Środka. Druga odsłona Nocy odbędzie się już 25 września br. i zostanie wzbogacona o spotkania, warsztaty i pokazy. Jej oprawę stanowić będą również wystawy, udostępnione wcześniej zwiedzającym.
Program spotkania:

I.            Godz. 16.00
CHIŃCZYCY W DARZE PODAROWALI ŚWIATU WACHLARZE* – warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane i prowadzone przez Krystynę Betiuk artystę-plastyka, która zdradzi dorosłym, młodzieży i dzieciom tajniki wielowiekowej tradycji tworzenia chińskich wachlarzy. W trakcie zajęć każdy z uczestników otrzyma własny wachlarz ze sztucznego jedwabiu, na którym wykona dekorację za pomocą farb do tkanin.

II.            Godz. 16.30
CHIŃSKI WYŚCIG. W POSZUKIWANIU MIEJSCA – otwarcie wystawy fotografii autorstwa Marty Hutnik
Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 2008-2011 z Pekinu oraz z prowincji: Shaanxi, Hebei, Shanxi, Kuangxi, Yunnan, Sichuan, a także Hongkongu. Zdjęcia miast dają wyobrażenie o skali i gęstości zaludnienia. Zdjęcia stadionów i galerii handlowych prezentują symbole gwałtownie rosnącego konsumpcjonizmu. Natomiast zdjęcia wsi obrazują przeszłość i pomagają zrozumieć, jaką cenę przyszło zapłacić Chińczykom za gwałtowny rozwój państwa. Fotografie świątyń pozwalają uchwycić wartości duchowe typowe dla mieszkańców wschodniej Azji i płynące z prostego stylu życia i kontaktu z naturą.

III.            Godz. 17.00
CHINY TRADYCJA I KULTURA – finisaż wystawy fotografii Edwarda Grzegorza Funke. W trakcie spotkania autor przedstawi wykład o swoim pobycie w Chinach ilustrowany prezentacją multimedialną.
Na wystawę składa się 50 zdjęć z dokładnym opisem fotografowanych miejsc i obiektów. To bogaty materiał, utrwalający Chiny bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji, która napływa w ekspresowym tempie. Co ciekawe część z nich ukazuje miejsca, których dziś nie można już zobaczyć z powodu boomu inwestycyjnego, wiążącego się z wyburzaniem całych fragmentów starej zabudowy oraz niszczeniem naturalnego środowiska.

IV.            Godz. 18.30
CEREMONIA PARZENIA HERBATY – przygotowana przez pochodzącą z Państwa Środka Yuhan Xue (obecnie Sara Szaranek). W trakcie spotkania przygotowane zostaną trzy rodzaje tego cenionego od tysiącleci napoju: zielona, pu-erh oraz jaśminowa. Pokaz poprzedzony będzie krótką prezentacją multimedialną, podczas której Pani Sara omówi historię herbaty oraz najważniejsze informacje związane z jej pochodzeniem i uprawą.

V.            Godz. 19.00
SZTUKA CHIŃSKIEJ KALIGRAFII*– ukoronowaniem części warsztatowej Nocy będą ćwiczenia z chińskiej kaligrafii, które zaprezentuje i poprowadzi Mirosław Gugała- artysta grafik, dydaktyk liternictwa i kaligrafii z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Pokaz będzie poprzedzony krótką prezentacją historii chińskiego pisma. W trakcie zajęć uczestnicy poznają podstawowe techniki kreślenia chińskich znaków oraz spróbują własnych sił na specjalnie przygotowanym stanowisku pracy wyposażonym w arkusze papieru ryżowego, pędzle z naturalnego włosia, importowany z Chin tusz oraz fartuchy ochronne

VI.            Godz. 19.30
ZA CHINY TEGO NIE ZGADNIESZ – konkurs wiedzy o Chinach.
Tradycyjnie jednym z punktów muzealnego wydarzenia jest konkurs wiedzy o państwie będącym bohaterem muzealnej nocy. Tematyka pytań dotyczyć będzie dziejów Państwa Środka jego kultury, filmu, sportu czy kuchni. Na zwycięzców i uczestników finałowych zmagań czekają atrakcyjne nagrody. Ich fundatorami jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Oddział w Zielonej Górze.

WYSTAWY SPECJALNE:

• Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
• Sztuka Chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
• Chiny – tradycja i kultura, fotografie Edwarda Grzegorza Funke
• Chiński wyścig. W poszukiwaniu miejsca , fotografie Marty Hutnik

Źródło: materiały prasowe Muzeum Ziemi Lubuskiej

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here