Traktorek ogrodowy — z koszem czy bez?

0
540
fot. materiały prasowe

Traktorek ogrodowy to niezwykle przydatne narzędzie w pielęgnacji ogrodu i trawnika. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, który normalnie pochłaniałoby koszenie ręczne lub zwykłą kosiarką. Kiedy wybieramy traktorek, warto zastanowić się, czy ma on być z koszem, czy bez?

Rodzaj napędu

Jeśli wybierzemy traktor na akumulator, będziemy mieć nie tylko ekologiczne i ciche narzędzie, ale także wygodne i łatwe w obsłudze. Traktor na akumulator nie wymaga wymiany oleju ani paliwa, co oszczędza nam koszty i czas na konserwację.

Traktory ogrodowe z napędem spalinowym zawsze były popularne wśród ludzi, ale nie są już pierwszym wyborem ze względu na negatywny wpływ na środowisko naturalne. Silniki spalinowe emitują duże ilości szkodliwych substancji do atmosfery, a także generują hałas. Z kolei, traktory na akumulator są bardziej przyjazne dla środowiska, ciche i łatwe w obsłudze.

Traktorek ogrodowy

Z koszem

Koszenie trawy traktorkiem z koszem ma swoje zalety i wady. Jedną z największych zalet jest to, że zbiornik na trawę pozwala na zbieranie w nim skoszonej trawy, co ułatwia utrzymanie czystości na trawniku. Ponadto, w przypadku, gdy mamy miejsce na kompost, możemy wykorzystać tę trawę jako cenny nawóz organiczny. Jednakże koszenie z koszem może wymagać od nas częstego opróżniania zbiornika, co zwiększa czas pracy i może być męczące dla naszego kręgosłupa. Ponadto, niektóre modele traktorków mają stosunkowo małe zbiorniki, co wymaga opróżnienia po każdym koszeniu, co jeszcze bardziej wydłuża czas pracy.

Bez kosza

Koszenie bez kosza to dobra opcja dla osób, które posiadają duże trawniki i chcą oszczędzić czas na opróżnianie zbiornika z trawą. W takim przypadku skoszona trawa pozostaje na trawniku i rozkłada się na nim, dzięki czemu dostarcza cennych mikroelementów do gleby, co poprawia jej jakość. Niestety, jeśli trawa jest mokra, pozostawienie jej na trawniku może spowodować pojawienie się nieestetycznych plam oraz przyczynić się do rozwoju chorób roślin. Ponadto, kiedy decydujemy się na koszenie bez kosza, musimy pamiętać o regularnym grabieniu trawnika, aby uniknąć powstawania placków z trawą.

Inne ważne aspekty

Zakup traktorka ogrodowego to inwestycja na lata, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka innych kluczowych aspektów przed podjęciem decyzji. Oto lista czynników, którym należy się przyjrzeć przy zakupie traktorka ogrodowego:

  • Powierzchnia trawnika — to podstawowa kwestia, którą należy wziąć pod uwagę. Im większa powierzchnia do skoszenia, tym większa moc i wydajność traktora będą potrzebne.
  • Szerokość cięcia — należy zwrócić uwagę na to, jaką szerokość cięcia oferuje dany model traktora. Im szersze noże tnące, tym większa wydajność, ale jednocześnie trzeba uważać, by nie wybrać zbyt szerokiego modelu, który może mieć problemy z manewrowaniem w wąskich przejściach.
  • Wysokość koszenia — większość traktorów oferuje możliwość regulacji wysokości cięcia. Należy zwrócić uwagę na minimalną i maksymalną wysokość, jaką można ustawić, aby dostosować traktor do różnych rodzajów trawy.
  • Komfort użytkowania — traktor ogrodowy to maszyna, na której będziemy spędzać długie godziny, dlatego warto zwrócić uwagę na komfort użytkowania. Należy zwrócić uwagę na wygodne siedzenie, ustawienia kierownicy, łatwość w obsłudze pedałów czy wygodę obsługi.

Podsumowanie

Traktorek ogrodowy to narzędzie, które może ułatwić pielęgnację ogrodu i trawnika. Przy wyborze traktorka należy zdecydować się czy ma mieć on kosz, czy nie. Traktorek z koszem pozwala na zbieranie skoszonej trawy, co ułatwia utrzymanie czystości na trawniku i może służyć jako nawóz. Traktorek bez kosza to dobra opcja dla dużych trawników, ponieważ skoszona trawa pozostaje na trawniku i ulega rozkładowi, co poprawia jakość gleby. Przy zakupie traktorka ogrodowego trzeba zdecydować się na rodzaj napędu i wziąć pod uwagę kilka innych istotnych czynników, które wpływają na komfort użytkowania.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here