Tradycyjny chlebak kontra lniany worek: jak przechowywać pieczywo?

0
217
fot. materiały prasowe

Obecnie pieczywo najczęściej jest sprzedawane w foliowych woreczkach, które większość z nas po przyjściu do domu wkłada do chlebaka. Tak zapakowany chleb bardzo szybko traci swój smak. Choć jego świeżość zostaje zachowana, pozostawiony w folii nie ma dostępu do powietrza, co sprzyja rozwojowi pleśni. Dziś opowiemy więcej o tym, jak należy przechowywać pieczywo, aby nawet po kilku dniach było chrupiące i pełne walorów odżywczych.

Foliowe reklamówki i papierowe torebki nie są najlepszym wyborem

Wśród popularnych opakowań na chleb, wymienia się foliowe i papierowe. Te pierwsze zapobiegają szybkiemu wysychaniu pieczywa, drugie natomiast chronią je przed pleśnią. W obu przypadkach nie mamy jednak zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza – pieczywo, zamknięte w worku bądź torbie traci swój smak i albo szybko pleśnieje, albo wysycha. W związku z tym wiele osób wyjmuje zakupiony chleb z opakowania i wkłada bezpośrednio do chlebaka. Jest to akcesorium, które w polskich domach można spotkać niemal tak często, jak kosz pod zlewem. Wyróżniamy chlebaki z metalu, naturalnego drewna, bambusa, porcelany i innych materiałów, mniej lub bardziej designerskich. Ustawiony na blacie kuchennym chlebak to w nowoczesnych kuchniach ważny element wystroju – podobnie, jak dekoracyjne słoiczki z przyprawami czy ozdobne przybory kuchenne. Jednak głównym zadaniem chlebaka jest zapewnienie pieczywu odpowiednich warunków. Pojemnik powinien być szczelny, a jednocześnie wyposażony w otwory, które zapewnią dostęp powietrza. Wewnątrz dobrego chlebaka chleb będzie się wolniej psuł. Problem w tym, że znalezienie takiego pojemnika nie jest rzeczą prostą. Wysokiej jakości chlebaki z reguły są bardzo drogie. Bywają też uciążliwe w czyszczeniu i nierzadko ulegają korozji. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje godna alternatywa dla tradycyjnych chlebaków. Mowa o lnianych woreczkach, przeznaczonych do przechowywania pieczywa.

Naturalne worki lniane na chleb i bułki. Nie tylko tanie, ale i praktyczne

Dużą zaletą lnianych woreczków na pieczywo są ich higroskopijne oraz antybakteryjne właściwości. Za ich sprawą chleb pozostaje chroniony przed pleśnią: len chłonie wilgoć i umożliwia cyrkulację powietrza. W przeciwieństwie do chlebaków, worki lniane to wyroby w 100% naturalne, biodegradowalne. Można je prać i prasować – tak odświeżone bardzo ciekawie się prezentują. Wyglądem wpiszą się w styl kuchni rustykalnej i skandynawskiej, będąc praktycznym elementem dekoracyjnym. Pozostawione wewnątrz lnianego worka pieczywo zachowuje swoje aromaty i pełnię smaku oraz nie pleśnieje. Co ciekawe, nie mięknie tak szybko, jak chleb oraz bułki trzymane wewnątrz chlebaka. Kluczowe okazuje się znalezienie woreczka z polskiego lnu, cechującego się pierwszorzędną jakością. Takie wyroby można zamówić w Pracowni Szyjemy Kolorem, gdzie powstają lniane worki z pieczywo, a także na zioła, warzywa i inne produkty. Wiele z nich jest zdobionych kolorowymi haftami, które czynią z nich przyjemne dla oka wyroby do przechowywania chleba. Nie pozostawiaj więcej pieczywa w folii, nie wkładaj go do lodówki! Zaopatrz się w woreczek z lnu i ciesz się świeżym smakiem chleba.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here