To już trzeci tydzień Lata Muz Wszelakich. Sprawdź, co w programie! (PROGRAM)

0
335
fot. Mirosław MaterekPrzed nami kolejny tydzień Lata Muz Wszelakich. Dziś w ramach “Znani na wesoło i nieco poważniej” odbędzie się wieczór włoski z Paulo Cozza. A jutro swój dzień będę mieć dzieci, bo w amfiteatrze będzie można zobaczyć Przygody Matołka. W sobotę zaś już czwarta edycja Pikniku Naukowego. Poniżej znajdziecie program na najbliższe dni.

Czytaj dalej za reklamą —> LATO MUZ WSZELAKICH tydzień trzeci

18 lipca, czwartek

20.00 znani na wesoło i nieco poważniej

Wieczór włoski z Paulo Cozza

Paolo Cozza – włoski prawnik, osobowość telewizyjna i dyrektor generalny firmy motoryzacyjnej. Od 1995 roku mieszka w Polsce. Ogromną popularność zyskał występując w latach 2003-2008 i w 2019 roku w telewizyjnym show w programie 2 TVP pt. „Europa da się lubić „ .Autor książki kucharskiej pt.”Włoska kuchnia na polskim stole „ .Jest pasjonatem podróży ,piłki nożnej i dobrej kuchni . Szczęśliwy mąż Iwony i tata trójki dzieci .Podczas włoskiego wieczoru w Zielonej Górze Paolo opowie masę zabawnych anegdot ze swojego polsko – włoskiego życia ,być może zdradzi kilka przepisów na szybki i smaczne dania kuchni włoskiej .Przede wszystkim jednak zaśpiewa znane i lubiane włoskie przeboje. Spotkanie z artystą to doskonała zabawa dla wszystkich idealna na wakacyjny wieczór.

Amfiteatr im. Anny German

19 lipca, piątek

11.00 bajki, bajdy, banialuki

Przygody Matołka, Studio Teatralne Guliwer z Zielonej Góry

Któż nie zna przygód niesfornego i troszkę podobno już „nieżyciowego” Koziołka Matołka? Wszyscy znają i chętnie oglądają jeszcze raz. Wracamy zawsze, choćby niechcący, do jego filozofii życiowej i tym samych co nasze, kłopotów. I musimy, tak samo jak Koziołek, w odpowiedniej chwili, szybciutko się z tych kłopotów wydostać. A poszukiwanie mitycznego Pacanowa nie zawsze musi kończyć się sromotną porażką! Spektakl opowiada o klasycznych przygodach Koziołka – jego wędrówce przez świat w poszukiwaniu kowali podkuwających kozy. Matołek przeżywa różne przygody, spotyka ciekawych ludzi i zwierzęta, płynie przez oceany. Odwiedza Indie, Chiny, Afrykę, Amerykę, schodzi do podziemnego labiryntu, by po wybuchu wulkanu spaść na polską, swojską ziemię. Spektakl kończy się wesoło, mimo porażki Koziołka – nie podkuł kopytek. Ale najważniejsza jest przygoda i upór w dążeniu do wyznaczonego celu! I słowo dane rodzinie!

Amfiteatr im. Anny German

20 lipca, sobota

12.00 – 18.00 IV Piknik Naukowy Halo, halo Księżyc, tu Ziemia

To już 4 Piknik Naukowy, organizowany przez Centrum Nauki Keplera! Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium Wenus przygotowało jak zwykle wiele ciekawych atrakcji związanych z popularyzacją nauki, przede wszystkim poprzez zabawę i jej doświadczanie. 50 lat temu, 20 lipca 1969 roku, po raz pierwszy człowiek postawił stopę na księżycu. Od tego czasu postęp technologii nabiera coraz większego rozpędu, a do kolejnej naszej wizyty na srebrnym globie brakuje nam już naprawdę niewiele. Na księżyc może wybrać się każdy z nas. I choć na razie może się to zadziać tylko w naszej wyobraźni, od marzeń do realizacji dzieli nas jedynie pokonywanie kolejnych, wyznaczanych sobie celów. “Halo, halo Księżyc, tu Ziemia”! Bawimy się świetnie, poznając przy tym wiele księżycowych tajemnic! Tegoroczny Piknik Naukowy, w wielu momentach będzie nawiązywał właśnie do Księżyca, ale nie tylko. Jak co roku, przygotowaliśmy specjalne strefy: KOSMOS, RELAKS, EKSPERYMENT, PRZYRODA oraz PARTNERZY.

Więcej szczegółów na naszej stronie internetowej: http://centrumnaukikeplera.pl/piknik2019/

Centrum Nauki Keplera (parking przy Centrum Przyrodniczym)

20.00 Otwarcie wystawy Wspaniałe pustkowie – 50 rocznica lądowania człowieka na Księżycu oraz koncert zespołu Cadillac

WSPANIAŁE PUSTKOWIE, to wystawa stworzona przez pracowników Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus w Zielonej Górze, filię Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Przestrzenna konstrukcja, zajmująca powierzchnie około 100 m2, rozmieszona zostanie na Zielonogórskim Deptaku, w okolicach Ratusza. Składa się ona z 5 modułów poświęconych Księżycowi i misjom Apollo. Dowiemy się z niej wiele na temat naszego naturalnego satelity, tego jak powstał i jak wpływa na Ziemię. Nie zabraknie też historii dotyczącej podboju kosmosu przez człowieka.
Najważniejsza jest natomiast część poświęcona misjom Apollo, zarówno tym bardziej jak i mniej udanym. Specjaliści tworzący wystawę skupili się nie tylko na istotnych faktach, ale również ciekawostkach i ludziach, którzy współtworzyli sukces lądowania człowieka na Księżycu. Nie zabraknie także popularnych teorii spiskowych związanych z tym wydarzeniem. Na wystawie znajdziemy elementy związane z popkulturą – muzyką, filmem i sztuką, do której ten „wielki krok dla ludzkości”, również wiele wniósł. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert zespołu Cadillac, który zagra utwory grupy Pink Floyd z płyty „Dark Side of The Moon”. Muzycy zaprezentują się na specjalnie przygotowanej scenie, a wszystkiemu towarzyszyć będą projekcje zdjęć oraz archiwalnych filmów z misji Apollo. Start wydarzenia o godzinie 20.00. Wystawa potrwa do 19 sierpnia.

Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (deptak obok ratusza)

20.00 bluesowe noce

Koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa

wykonanie: Sławek Wierzcholski (śpiew, harmonijka ustna), Marek Dąbrowski (gitara akustyczna), Witold Jąkalski (gitara slide), Piotr Dąbrowski (akustyczna gitara basowa, śpiew), Grzegorz Minicz (perkusja)

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 35 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów! Dwadzieścia wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989) . Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, także w USA, a nawet w Zimbabwe! Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”. Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii „Złota kolekcja” wydawnictwa EMI Poland czy występ w popularnym programie „Szansa na sukces” w TVP. Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”! Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Mimo używania wzmacniaczy, wszyscy muzycy korzystają z instrumentów akustycznych. Dlatego grając niezwykle dynamicznie i żywiołowo, zespół gra …. kulturalnie dopasowując zawsze poziom nagłośnienia do warunków akustycznych sali. W trakcie koncertu wszyscy muzycy mają okazję zaprezentować swoje umiejętności w trakcie błyskotliwych partii solowych. Zespół z łatwością nawiązuje kontakt ze słuchaczami, zyskując akceptację tych, którzy o polskim bluesie wyrażają się sceptycznie.

Klub Piekarnia Cichej Kobiety bilety

21 lipca, niedziela

17.30 Koncert Orkiestry Dętej Zastal

Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. Orkiestra Dęta Zastal istnieje już ponad siedemdziesiąt lat.

Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Zastal (scena przed Filharmonią Zielonogórską)

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here