Ten szpital będzie jak z amerykańskich filmów. „Będzie superkomfortowo” (ZDJĘCIA)

0
4596
fot. ZielonaNews.pl

– Ruszamy już z przeprowadzkami pacjentów – powiedziała dziś Marek Działoszyński, prezes zielonogórskiego szpitala. – Od dziś pierwsze oddziały kliniczne zostają przeniesione łącznie z personelem i pacjentami. To bardzo duże przedsięwzięcie. Mało tego, być może dziś urodzi się tutaj pierwsze dziecko!
 

Nastał długo oczekiwany dzień dla Centrum Matki i Dziecka. Dzisiaj przenosi się tutaj oddział neonatologiczny i położniczy, a jutro chirurgii dziecięcej. Pojutrze oddział pediatryczny. Od grudnia kontrakty w ramach NFZ mają otrzymać oddziały onkologii i anestezjologii dziecięcej. – To najważniejsza inwestycja tej dekady. Kosztowało sporo, bo łącznie 150 mln złotych – mówiła dziś marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przenosiny w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Najpierw neonatologia i położnictwo
Jako pierwszy przenosi się kliniczny oddział neonatologii. – Myślę, że będziemy kontynuować to, co rozpoczęliśmy w starym budynku. Nowy lokal pozwoli nam na zwiększenie liczby intensywnych stanowisk. Było sześć, będzie przynajmniej dziewięć, a mamy możliwość zwiększenia do 12 tych stanowisk. Poprawią się warunki dla rodziców dzieci. Mamy liczne pomieszczenia dedykowane rodzicom, zarówno socjalne, jak i hotelowe – mówiła lek. Marzenia Michalak – Kloc.

Oddział położniczy w CZMiD
Od dziś działać będzie także oddział położniczy. – Mama, zarówno w czasie porodu, jak i po porodzie, będzie przebywała w bardzo komfortowych warunkach, gdzie będzie miała wszystko co będzie jej potrzebne. Nasz oddział jest 3 stopnia referencyjności, czyli trafiają do nas najtrudniejsze przypadki z niemal całego województwa, a na pewno z południowej części. W związku z tym przebywają u nas mamy z bardzo trudną sytuacją położniczą i rodzą nam się też dzieci, które wymagają natychmiastowej pomocy i interwencji zarówno neonatologicznej jak i chirurgii dziecięcej. I w tym zakresie mamy nadzieje, że nasz oddział będzie się rozwijał i stworzymy nowe poradnie – tłumaczył lek. Jerzy Hołowczyc.

Nowoczesne, klimatyzowane sale
Odział chirurgii i onkologii dziecięcej wprowadzi się do CZMiD już jutro. – To będzie nowoczesny oddział, 30-łóżkowy. Wszystkie sale są salami klimatyzowanymi z dostępem do łazienki jedno, bądź dwuosobowe. Mylę, że to zapewni duży komfort dla pacjentów. We wszystkich salach są także łóżka dla rodziców. Dzięki systemowi integracji będziemy mieć możliwość transmisji zabiegów operacyjnych do sali ćwiczeń dla studentów. W bliskości mamy oddział intensywnej terapii, co jest niezwykle istotne. Mamy blok operacyjny, otrzymaliśmy mnóstwo nowoczesnego sprzętu, część z tego sprzętu już używamy. To będą sale nowoczesne z najnowszym sprzętem. Bardzo się cieszę, że jutro będziemy mogli przenieść oddział i ruszyć – dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ.

Onkologia dziecięca
Odział onkologii jest to oddział który jest w trakcie organizacji. – On startuje jakby równo z oddziałem pediatrycznym, ale w dosyć ograniczonym zakresie – mówił Emil Korczak, Lekarz Naczelny. Część działań jest powiązany z NFZ. – Od momentu kiedy ruszy pediatra niewątpliwie będziemy mogli realizować diagnostykę dzieci z różnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi i przyjmować dzieci leczonych poza województwem. Zorganizowanie wszystkich procedur onkologicznych, diagnostycznych, terapeutycznych, zespołu medycznego i zakontraktowanie procedur, które będzie od polowy grudnia, zajmie nam trochę czasu. Mam nadzieje, że pod koniec roku będziemy mogli realizować od diagnostyki do zakończenia leczeniu tutaj na miejscu – mówiła prof. dr hab. n. med. Ewa Gorczyńska, kierownik klinicznego oddziału onkologii dla dzieci.

Pediatria z pododdziałami
Jako następny przeniesie się kliniczny oddział pediatrii z pododdziałami endokrynologii, diabetologii i nefrologii. – Przyjmujemy dzieci z różnymi schorzeniami wieku dziecięcego. Warunki są wyśmienite. To będzie szpital jak z filmów amerykańskich – mówił – dr hab. n. med. Marcin Zaniew.

Także w centrum powstanie jedyny w w województwie kliniczny oddział anestezjologii i intensywnej terapii. – Gotowy do przyjęcia dzieci w stanach zagrożenia życia do opieki około operacyjnych, w sytuacjach trudnych dla dzieci. Łączymy się w opiece z chirurgach, pediatrami neonatologami, jest to nasza wspólna działka – mówiła dziś lek. Dorota Michałowska.

Może pierwsze narodziny…
A Paweł Matecki, kierownik dziecięcego bloku operacyjnego zapewniał, że blok operacyjny dedykowany dla dzieci i położnictwa jest gotowy. – Już działamy od dzisiaj, jesteśmy gotowi. Od dziś jesteśmy gotowi w zakresie ginekologii i położnictwa i być może dziś urodzi się pierwsze dziecko. Mamy dwie sale do cięć cesarskich, sześć nowoczesnych sal operacyjnych, na których będą odbywać się wszystkie najnowocześniejsze zabiegi z zakresu chirurgii i ginekologii. Sprzęt jest nowoczesny i jest go dużo. Kadra jest gotowa będziemy działać i zapewniać usługi na najwyższym poziomie – tłumaczył.

Kliniczny oddział radiologii
Do dyspozycji pacjentów będzie też zakład radiologii klinicznej, który będzie dysponował najwyższej klasy sprzętem. – Rezonans magnetyczny, który tu oferujemy jest wyposażony w aparat pozwalający na prowadzenie znieczulenia ogólnego w warunkach pola magnetycznego co jest rzeczą nadzwyczajną, to jest rzecz rzadko spotykana i bardzo przydatna w przypadku dzieci, które nie potrafią leżeć przez pół godziny w aparacie – mówił. – Otwarcie tej części zakładu diagnostyki obrazowej w CZMiD oznacza ogromne rozszerzenie zakresu działań zakładu, który od dziś zmienia nazwę na zakład radiologii klinicznej. To słowo kliniczna ma tu ogromne znaczenie

Superkomfortowe warunki, ale na razie bez SORu
Zyskujemy zupełnie nowe możliwości pracy w warunkach superkomfortowych. I zupełną nową jakość jeśli chodzi o uczenie studentów – mówił E. Korczak. Zapowiedział jednak, że w budynku będzie działać tylko Izba przyjęć. – To nie będzie SOR. SOR w dalszym ciągu działa w starym budynku na starym miejscu. Natomiast trwają intensywne pracy, żebyśmy uruchomili w ciągu najbliższych kilku następnych miesięcy taki obszar pediatryczny SORu. A prezes M. Działoszyński dodał: Planujemy od stycznia jego uruchomienie.

To wielkie wydarzenie dla naszego szpitalu, ale przede wszystkim całej południowej części regionu, a śmiem twierdzić, że dla całego województwa lubuskiego, bo pewne specjalności, które się pojawiają będą unikatowe w skali całego województwa, takie jak onkologia czy anestezjologia dziecięca – podkreślił M. Działoszyński.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here