Tęczowe flagi pojawiły się w mieście. Radny zaprasza na Marsz Równości. Czas na festiwal

0
2820
Marsz Równości w Zielonej Górze

W mieście pojawiły się tęczowe flagi. Lada dzień, bo już 1 czerwca ruszy Festiwal Równości, a wraz z nim odbędzie się II Marsz Równości (czytaj więcej: II Marsz Równości w Zielonej Górze a także Festiwal Równości w Zielonej Górze).

Marsz Równości w Zielonej Górze po raz drugi

O wydarzeniu jest w mieście głośno, bo ma wielu zwolenników (swoje zainteresowanie wydarzeniem na Facebooku zadeklarowało już prawie 2 tys. osób), ale jest też wiele głosów sprzeciwu, zarówno dla samego marszu, jak i dnia (Dzień Dziecka), w którym ma się odbywać. Swoją dezaprobatę na antenie Radia Zielona Góra wyraził przewodniczący rady miasta Piotr Barczak (czytaj więcej: Piotr Barczak o Marszu Równości w Zielonej Górze). Do jego słów odniósł się, podczas wtorkowej sesji rady miasta, radny klubu Zielona Razem, Filip Czeszyk i jednocześnie zachęcał do udziału w wydarzeniu.

Przyjdź, zobacz, wyrób sobie opinię…

Radny podkreślał, że warto przyjść chociażby po to, by wyrobić sobie opinię. – Chciałbym zaprosić na II Marsz Równości, który odbędzie si 1 czerwca w Zielonej Górze. Ale także na cały Festiwal Równości. Myślę, że wtedy będzie można wyrobić sobie opinie na temat tego, co się tam dzieje, jakie wartości są tam reprezentowane i wtedy na ten temat się wypowiadać. Trudno to robić, jak się w takim marszu nie uczestniczyło. Zapewniam państwa, ponieważ ja w takich marszach uczestniczyłem wielokrotnie, że nie ma tam żadnego negatywnego przekazu – mówił Czeszyk.

Nie ma zgody na jakąkolwiek dyskryminację

Podkreślał, że organizatorzy wielokrotnie potępiali zachowania, które mogły urażać osoby wierzące. – Ze strony organizatorów jest brak akceptacji dla jakiejkolwiek dyskryminacji, również ze względu na wyznanie. Nie wolno nikogo dyskryminować z jakiegokolwiek powodu. I taka jest główna idea tych marszów – wyjaśniał radny. Tłumaczył, że takie marsze nie są skierowanie przeciwko nikomu. – Są  organizowane w obronie najsłabszych uczestników i najsłabszych członków naszego społeczeństwa, osób wykluczonych i osób, którym trudno jest w innym sposób przedstawić swoje potrzeby i racje. Marsz Równości  jest to impreza z pozytywnym przekazem, pełna młodych, ludzi, dzieci, rodzin – tłumaczył.

Protest przeciwko wypowiedziom przewodniczącego rady miasta

Odniósł się także do słów samego radnego PiS Piotra Barczaka. – Orientacja seksualna jest przyrodzona. Nie można zrobić promocji na zmianę orientacji. Zresztą nie wiem jak promocja miałaby wyglądać, czy za snikersa będziemy ją zmieniać…? Trywializuje, oczywiście. Nie da się zmienić orientacji seksualnej. W tej sali znajdują się na pewno osoby nieheteronormatywne, ponieważ w społeczeństwa jest od 5 do 7 procent, czyli 12 tys. zielonogórzan są to osoby nieheteronormatywne. Ja apeluję o szacunek tych osób z państwa strony a ze strony przewodniczącego w szczególności! Bo on reprezentuje nas wszystkich. Jego wypowiedź łącząca pedofilię z nieheteronormatywnością jest skandaliczna. I jest kłamliwa! I przeciwko temu protestuje – mówił Czeszyk. –  Wracając do pozytywnego przekazu zapraszam udziału do udziału tego marszu. Jest możliwość udziału w Żywej Bibliotece. Będziecie mogli porozmawiać z żywymi ludźmi, różnych wyznań, różnego pochodzenia etnicznego, a także różnej orientacji seksualnej. I zapoznać się z tematem – przekonywał.

Dlaczego prezydent nie zakazał marszu w Dzień Dziecka?

Sporo kontrowersji wzbudził fakt, że marsz ma się odbyć w Dzień Dziecka. Zdaniem wielu zielonogórzan ten termin nie jest odpowiedni, bo w ten dzień, przede wszystkim, powinno się świętować z dziećmi i dla dzieci. A marsz, zdaniem niektórych, będzie zakłócał część imprez, które będą organizowane na deptaku. Do tej kwestii odniósł się podczas sesji radny Robert Górski. Tłumaczył, że zakazywanie marszu nie jest w kompetencji samego prezydenta.  – Wystarczy zajrzeć do ustawy o zgromadzeniach, gdzie jest jasno napisane, że organizatorzy takiego zgromadzenia tylko zawiadamiają, że takie zgromadzenie organizują. Oni nie występują o pozwolenie, prezydent nie wydaje pozwolenia. Może zabronić organizacji takiego zgromadzenia, jeśli miałaby zagrażać życiu lub zdrowiu osób uczestniczących w tej imprezie. Albo jeśli będą hasła czy działania podejmowane, które będą nawoływały do łamania innych ustaw – tłumaczył Górski. Zaznaczył, że impreza odbyła się w ubiegłym roku i nie było niebezpiecznie.

Program Festiwalu Równości w Zielonej Górze

Oto program na Festiwalu Równości
II Żywa Biblioteka w Norwidzie!
Pokój w ruchu
Walk In Day w Czarny kruk
Jej Perfekcyjność zrobi nam BINGO
Piknik Rodzinny Instytutu Równości
II Marsz Równości w Zielonej Górze
Oficjalny After po Marszu Równości

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here