Technologia w nauczaniu wczesnoszkolnym. Jak ją wykorzystać?

0
68
fot. materiały prasowe

W dzisiejszych czasach, technologia towarzyszy nam wszędzie. Już uczniowie szkół podstawowych czy dzieci w wieku przedszkolnym, mają kontakt z telefonem czy tabletem. Ku zmartwieniu rodziców, maluchy chętniej sięgają po elektronikę niż po książkę, młodzież uzależnia się od telefonu komórkowego, a w klasach I-III najbardziej atrakcyjną rozrywką jest… oglądanie filmików w Internecie. Trzeba jednak pamiętać, że użycie gier czy aplikacji niesie za sobą także wiele pozytywów! Udowadniamy, że nowe technologie w edukacji wczesnoszkolnej można wykorzystać, by zachęcić dzieci do udziału w lekcji i zatrzymać ich uwagę na dłużej!

Gry internetowe i roboty edukacyjne

Już podczas zabaw w przedszkolu czy zajęć lekcyjnych w pierwszych klasach szkoły podstawowej, warto korzystać z nowej technologii. Nauczyciele często decydują się na gotowe quizy czy gry, których główną zawartość można wyświetlić na rzutniku, a maluchy – korzystając z telefonów komórkowych lub tabletów – wybierają właściwą odpowiedź czy kolejność pojawiających się na ekranie nauczyciela elementów. Takie rozgrywki mogą mieć charakter zarówno grupowy, jak i indywidualny. Nowe technologie w podstawówce to także…wszelkie roboty edukacyjne, które dzieci samodzielnie programują. Niektóre urządzenia umożliwiają naukę języków obcych, bowiem do rozmowy z robotem, konieczne jest użycie zwrotów w języku angielskim. Coraz częściej pedagodzy korzystają również ze specjalnie wygenerowanych kodów QR, które dzieci skanują za pomocą aparatu telefonu lub tableta. Kod przekierowuje je do strony, na której znajduje się zadanie do wykonania bądź gra online która pozwala im zmierzyć się z różnymi zadaniami – w pojedynkę lub z pomocą rówieśników.

Tablice i dywany interaktywne

Wiele szkół decyduje się także na zakup tablic i podłóg interaktywnych. Z ich pomocą można urozmaicić lekcje z każdego przedmiotu i na każdym etapie edukacyjnym. Zamiast klasycznej tablicy z kredą czy mazakiem, na ścianie pracowni ląduje ekran umożliwiający sterowanie specjalnym pisakiem lub  poprzez ruch ręką. Nauczyciel może wyświetlić na nim uczniom gry lub podręczniki specjalnie dostosowane do tej formuły, a uczniowie bawią się rysując, przesuwając i układając elementy. Innym rozwiązaniem będzie … Magiczny Dywan (czytaj więcej na: https://funtronic.eu/) Podłoga interaktywna, która po uruchomieniu konkretnych pakietów, wspiera naukę zarówno w przedszkolu, jak i w szkole. Uczniowie sterują grami za pomocą ruchu rąk i nóg. Pakiety tematyczne, przeznaczone do nauki konkretnych przedmiotów, przeplatają się z grami bazującymi na mechanizmach quizowych, w których to nauczyciel decyduje, jak będzie brzmiało pytanie. Ponadto, producent zadbał o oprawę metodyczną dołączając do niektórych gier specjalne karty pracy czy scenariusze zajęć. Z Magicznym Dywanem współpracuje także robot edukacyjny, a pakiety oferują szeroki wachlarz gier dostosowany do wieku i potrzeb dzieci i umożliwiający atrakcyjną naukę matematyki, angielskiego, przyrody, ale także kodowania, chemii czy fizyki! Dopracowane pakiety gier umożliwiają także bajkoterapię, sprawdzenie wiedzy z każdego ze szkolnych przedmiotów czy walkę z dysleksją.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here