Tarcze korundowe – jakie są najlepsze i jakie wybrać?

0
121
fot. materiały prasowe

Elementy wykonane ze stopów metali cechują się przede wszystkim wyjątkową twardością i wytrzymałością, w porównaniu do innych tworzyw. Co za tym idzie, obróbka metalu jest zadaniem wyjątkowo wymagającym. Jeśli w domowym warsztacie nie posiadamy odpowiednich narzędzi i sprzętów, wówczas nasza praca z twardym metalem będzie całkowicie niemożliwa. Konieczne są więc elektronarzędzia, do których można w bezpieczny sposób przymocować tarcze korundowe, czyli tarcze do cięcia metalu. Jednak jak je odpowiednio wybrać?

Jaka grubość tarczy korundowej jest najlepsza?

Tarcze korundowe do cięcia metalu https://wagnertrade.pl/kategoria/akcesoria-do-elektronarzedzi/tarcze-do-metalu/korundowe/ mogą być wyjątkowo zróżnicowane – płaskie, wypukłe, czy nawet takie, które są jednocześnie przystosowane do wykonywania prac szlifierskich. Warto jednak zauważyć, że w przypadku samego cięcia metalu, najlepiej sprawdzają się certyfikowane tarcze korundowe płaskie, których największy wybór znajdziemy obecnie w sklepie internetowym wagnertrade.pl. Oczywiście w sklepie znajdziemy znacznie większy asortyment, jednak dostępne tam tarcze korundowe posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty, więc są one produktami jakościowymi. Przy samym wyborze tarczy do cięcia metalu, warto uwzględnić jej grubość. Zwykle mieści się ona w przedziale od 0,8 do 3 milimetrów. Jeśli zaplanowane mamy jedynie cięcie metalu, wówczas grubości ze wspomnianego już przedziału będą odpowiednie. Jeśli jednak zamierzamy wykorzystać tarcze korundowe do szlifowania, musimy rozejrzeć się za modelami o grubości co najmniej 6 milimetrów.

Jaki rozmiar tarczy korundowej warto wybrać?

Kolejnym, niezwykle istotnym parametrem przy wyborze tarczy korundowej do metalu jest jej rozmiar. Dostępne w sklepach modele mieszczą się zwykle w przedziale od 115 do nawet 400 milimetrów. Jaki więc rozmiar sprawdzi się w naszym przypadku? Otóż wszystko zależy od tego, jakim elektronarzędziem dysponujemy. Najmniejsze tarcze korundowe – analogicznie – sprawdzą się w przypadku najmniejszych szlifierek do użytku domowego. Warto jednak zauważyć, że tarcze w rozmiarze do 120 milimetrów będą mogły poradzić sobie jedynie z aluminium. Z kolei jeśli zdecydujemy się na rozmiar do 150 milimetrów, wówczas taką tarczą możemy już ciąć nawet stal. Pamiętajmy, że im większa jest wybrana tarcza korundowa, tym większej mocy będzie ona wymagała od urządzenia!

Tarcze korundowe oraz ich twardość

Tarcze korundowe mają wywiązywać się z dokładnego i precyzyjnego cięcia metalu. Ich twardość, odgrywa więc kluczową rolę i musimy ten aspekt uwzględnić podczas wyboru. Zwykle mamy dostępne tarcze o niskiej, średniej i wysokiej twardości. W tym momencie również wiele zależy od naszego urządzenia. Jeśli metal ma być cięty np. przy pomocy bardziej zaawansowanego narzędzia niż niewielka szlifierka, wówczas optymalnym wyborem będą najtwardsze tarcze korundowe. Z kolei w przypadku domowych szlifierek, warto zdecydować się na modele o niskiej lub co najwyżej średniej twardości. Warto też uwzględnić, jak twardy metal, ma być cięty przy pomocy tarcz korundowych.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here