Tablice manipulacyjne – zabawa i rozwój

0
132
fot. materiały prasowe

Tablica manipulacyjna to zabawka edukacyjna, która jest uwielbiana przed dzieci na całym świecie. Nie tylko bawi, ale również uczy i rozwija wszystkie potrzebne umiejętności. Tablice manipulacyjne składają się z płaskiej powierzchni, na której umieszczone są różnorodne elementy, skupiające dziecięcą uwagę. Dlaczego warto z nich korzystać? Jakie mają zalety?

Co to są tablice manipulacyjne?

Tablice manipulacyjne są skutecznym narzędziem, wspierającym rozwój dzieci w wieku przedszkolnym. Pomagają w rozwijaniu umiejętności motorycznych, matematycznych, językowych i społecznych. Stanowią pomóc w procesie terapeutycznym dla dzieci z różnymi zaburzeniami. Tablica to plansza, na której umieszczone są różnego typu elementy, rozbudzające dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Mogą to być np. zamki, guziki, przyciski, rzepy, labirynty, klamki, sznurówki, kłódki, zębatki, sygnały dźwiękowe itp., znane z codziennego życia. Elementy można wyjąć, ponownie włożyć, przesunąć, wcisnąć, przesunąć. Zabawka wciąga dziecko na długo, pomaga w poznawaniu świata i rozwijaniu wielu przydatnych umiejętności https://woobiboo.com/kategoria-produktu/tablice-manipulacyjne/.

Zalety korzystania z tablicy manipulacyjnej

Małe dzieci uwielbiają zabawki, w których można coś przyciskać, przestawiać, zamykać. Maluchy poznają świat za pośrednictwem dotyku, w ten sposób rozwijają zdolności manualne. Tablica zapewnia im wszystko, czego potrzebne do prawidłowego rozwoju. Korzyści płynące z zabawy tablicą to:

  • Rozwój umiejętności motorycznych – plansze manipulacyjne pomagają dzieciom w rozwijaniu umiejętności motorycznych. Dzieci uczą się koordynacji ręka-oko oraz precyzji ruchów. Umieszczanie elementów na tablicy i ich przesuwanie pomaga również w ćwiczeniu umiejętności manualnych. 

  • Rozwój umiejętności matematycznych – zabawka jest skutecznym narzędziem do nauki matematyki dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Dzieci mogą manipulować kształtami, cyframi i znakami matematycznymi, dzięki czemu uczą się dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia w sposób interaktywny i przyjemny. 

  • Rozwój umiejętności językowych – tablice mogą również pomóc dzieciom w rozwijaniu umiejętności językowych. Maluchy mogą układać litery, tworzyć słowa i zdania, co pomaga w ćwiczeniu pisania i czytania.  

  • Rozwijanie kreatywności – zabawka manipulacyjna to doskonały sposób na wykorzystanie dziecięcej kreatywności i wyobraźni. Maluchy mogą tworzyć różne wzory, figury geometryczne, wymyślać historię. Tablica świetnie rozwija wyobraźni oraz zdolności artystyczne. 

  • Wzmacnianie pamięci – plansze są również przydatne we wzmacnianiu pamięci. Dzieci mogą korzystać z tablicy do zapamiętywania kolejności cyfr, liter lub kształtów.

  • Wspomaganie procesu terapeutycznego – plansze stanowią pomóc w procesie terapeutycznym dla dzieci z różnymi zaburzeniami, takimi jak autyzm, ADHD czy zaburzenia rozwojowe. Mogą być wykorzystywane do treningu umiejętności społecznych czy terapii sensorycznej.

Jakie tablice manipulacyjne wybrać?

Z tablic manipulacyjnych mogą już korzystać nawet roczne dzieci. Na początek warto wybrać tablice niezbyt urozmaicone, z małą ilością elementów. Dla kilkulatka warto wybrać bardziej zróżnicowane plansze, z dużą ilością suwaków, zamków i innych elementów. Tablice manipulacyjne Woobiboo wykonane są z najwyższą starannością, z produktów wysokiej jakości, bezpiecznych dla dzieci w każdym wieku https://woobiboo.com/. Dostępne są modele dwustronne, które można spersonalizować i dostosować do zainteresowań dziecka. Warto wybrać tablicę, zainspirować maluszka do odkrywania i majsterkowania, zadbać o rozwój jego zmysłów oraz sprawić dziecku ogromną radość.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here