Szybkie ładowanie telefonu – czy to bezpieczne?

0
183
fot. materiały prasowe

Każdy chciałby mieć telefon z niezwykle wydajną baterią, która wytrzymuje nawet kilka dni na jednym ładowaniu. Wynika to z tego, że ze smartfonów korzysta się na co dzień, w wielu sytuacjach. Wykonuje się na nich rozmaite czynności. Telefony dawno przestały służyć wyłącznie do dzwonienia i w celu wysyłania sms-ów. Obecnie stały się wielofunkcyjnymi urządzeniami, które dostarczają cennych informacji, umilają czas. Świetną opcją wydaje się być wobec tego szybka ładowarka do telefonu. Pojawia się jednak pytanie, jaki ma ona w rzeczywistości wpływ na żywotność baterii.

Co warto wiedzieć o szybkim ładowaniu?

Obecnie wręcz wymogiem stało się to, aby smartfon obsługiwał szybkie ładowanie. W nowych urządzeniach staje się to standardem. Niektórzy wręcz nie rozstają się ze smartfonem, towarzyszy im on niemalże wszędzie. Oczywiście wiąże się to z szybszym zużywaniem baterii. Każdy chce, aby ładowała się ona jak najszybciej i trzymała energię przez długi czas. Istotną opcją staje się wobec tego szybka ładowarka do telefonu. Można w dużym stopniu skrócić czas potrzebny do naładowania baterii. Wykorzystuje się do tego rozmaite technologie.

Oczywiście nadal nie można liczyć na to, że smartfon będzie użytkowany przez tydzień na jednym ładowaniu. Warto wobec tego zdecydować się na model, w przypadku którego uzupełnienie baterii zajmuje niewiele czasu. Nie trzeba martwić się o niemiłą niespodziankę w postaci rozładowanego telefonu i braku możliwości korzystania z niego do czasu naładowania akumulatora. Ma to szczególne znaczenie w przypadku smartfonów z dużym wyświetlaczem, który pochłania mnóstwo energii, przez co szybko się rozładowuje.

Problem z szybkim ładowaniem

Mogłoby się wydawać, że szybka ładowarka do telefonu ma wyłącznie zalety. Niestety w praktyce wygląda to inaczej. Oczywiście można rzeczywiście liczyć na mocno przyspieszone ładowanie. Trzeba jednak mieć na uwadze pewne wady tej innowacyjnej technologii. Można wyraźnie zaobserwować, że dochodzi do dużego zwiększenia temperatury ładowarki po podłączeniu jej do gniazdka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie wysoka temperatura ma niekorzystny wpływ na żywotność akumulatorów. Może przyczynić się do zmieniania składu chemicznego poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Niestety zwiększa się ryzyko skrócenia żywotności baterii.

Jak widać, szybkie ładowanie ma też pewne negatywne konsekwencje. Nie ma na chwilę obecną rozwiązania idealnego. Oczywiście producenci stosują rozmaite zabezpieczenia w telefonach i ładowarkach, aby zredukować do minimum potencjalne zagrożenie. Nie należy się martwić. Rzeczywiście dochodzi do zwiększenia napięcia podczas ładowania i podniesienia temperatury, ale telefony są wyposażone w specjalne czujniki mające za zadanie przeciwdziałać przegrzaniu. Jeśli dojdzie do zbyt wysokiego wzrostu temperatury, to nastąpi automatyczne odcięcie zasilania. Można wobec tego liczyć na to, że urządzenie będzie należycie zabezpieczone. Szybkie ładowanie nie przyczyni się do jego zniszczenia. Istotny będzie zakup produktu renomowanej marki.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here