Sztuczna inteligencja przejmuje magazyny. O jej roli w logistyce

0
88
fot. materiały prasowe

Sztuczna inteligencja do dziś jest dla wielu osób czymś niepojętym, a często również wzbudzających pewnego rodzaju lęk. Wszystko przez fakt, że posiada ona wiele możliwości, które można wykorzystać (lub obecnie wykorzystuje się) we współczesnym świecie maszyn i magazynów. SI została stworzona by ułatwiać czynności i przyspieszać poszczególne procesy, czyniąc pracę o wiele bardziej efektywną. Korzyści wprowadzenia jej w sfery takie jak logistyka było strzałem w dziesiątkę – dzięki czemu praca rzeczywiście została sporo ułatwiona. Opracowywanie strategii z zastosowaniem sztucznej inteligencji w praktyce jest stale rozwijane, jednak już dziś można zobaczyć przykłady systemów opartych o ponadczasowe możliwości.

System WMS – swoisty mózg magazynu. Charakterystyka systemu i jego możliwości

WMS to skrót z języka angielskiego – Warehouse Management System – którym określa się magazynowy system informatyczny oparty o najnowsze technologie. Służy on przede wszystkim do koordynowania prac magazynowych. Wysoce wyspecjalizowane systemy informatyczne usprawniają zaś wszelkie procesy zachodzące w magazynach. Ich największe znaczenie widać przede wszystkim w logistyce. Usługodawcy codziennie obsługują sterty przesyłek, które dodatkowo pochodzą od różnych nadawców i przeznaczone są różnym adresatom. Nie ma opcji, aby magazyny logistyczne funkcjonowały bez tego systemu. VMS zapobiega chaosowi, jaki działby się podczas jego braku; często współpracuje z systemem ERP, wspierając jego działania. Daje również możliwość stworzenia listy pracowników danej firmy oraz zdefiniowanie dla każdego z nich specjalnego identyfikatora i hasła dostępu, dzięki którym będą mogli zalogować się do systemu. WMS tworzy i określa również stanowiska o określonym typie: produkcyjne, magazynowe, administracyjne, pozwalające na korzystanie z aplikacji na komputerze stacjonarnym lub terminala jedynie osobom, które są do tego upoważnione. WMS podpowiada również, jak zagospodarować magazyn, wyznaczając strefy magazynowe i ukazując opcje odnośnie rozdzielenia ich na części.

Główne zalety systemu WMS. Dlaczego warto w niego zainwestować?

Jedną z najważniejszych zalet systemu przeznaczonego dla usługodawców logistycznych jest oczywiście planowanie wysyłek z magazynu, pozwalające na skrócenie czasu magazynowania i obniżenie kosztów. Systemy te obecnie są niezbędne, jeżeli chce się podjąć koordynacji prac magazynowych – poprzez wyspecjalizowane narzędzia proces ten jest o wiele łatwiejszy. Ma to znaczenie dla osób zajmujących się usługami logistycznymi, gdyż właśnie oni obsługują w terminalach i magazynach spore ilości różniących się od siebie przesyłek. Współcześnie okazuje się, że magazyny nie mogą obejść się bez systemu WMS – inwestycja w system zwraca się z czasem usprawnienia całego magazynu logistycznego. Firmą, która doskonale rozumie znaczenie WMS dla branży jest Consafe Logistics. Na swojej stronie internetowej dokładnie opisują, jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w dzisiejszym funkcjonowaniu magazynów. Posiadając własny system zarządzania otoczeniem, dumnie prezentują swoje

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here