Szpital po wczorajszym wypadku na DK 32: dobrze, że tylko tak się to skończyło… (ZDJĘCIA)

0
1907
fot. Lubuska Policja
Do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze po wczorajszym tragicznym wypadku na DK 32 trafiło 29 osób. Na szczęście większość została wypuszczona już do domu. – Po wczorajszym wypadku na DK 32 można powiedzieć: dobrze, że tylko tak się to skończyło… – komentuje szpital.
– Do naszego szpitala trafiło 29 osób. Jedynie dwie z nich, na chirurgii i chirurgii dziecięcej, pozostały w szpitalu. Reszta poszkodowanych z drobnymi urazami, po udzieleniu pomocy, została wypuszczona do domów. Od początku byliśmy przygotowani do akcji – informuje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Stan podwyższonej gotowości
Przedstawił także przebieg wydarzeń od strony medyków. Jak wyjaśnia po otrzymaniu o 15.59 telefonu od Koordynatora Ratownictwa Medycznego wdrożone zostały procedury stanu podwyższonej gotowości. – Zajęliśmy się przygotowaniem SOR i szpitala na przyjęcie poszkodowanych – informuje szpital. I zapewnia, że przed przybyciem pierwszych osób wszystko było gotowe w 100 procentach. – M.inn. poinformowani wszyscy lekarze urazowi stawili się na SOR, a na Centralnym Bloku Operacyjnym przygotowane były trzy zespoły. Na koniec dla najbliższych poszkodowanych uruchomiliśmy specjalny telefon  Oby takich zdarzeń było jak najmniej!- wyjaśnia.

Tragiczny wypadek
W poniedziałek /13 września/ na 56 kilometrze drogi krajowej numer 32 na odcinku pomiędzy Zieloną Górą, a Krosnem Odrzańskim doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym czołowo zderzyły się autobus przewożący 51 osób z busem transportu medycznego. – Na skutek zderzenia śmierć na miejscu poniósł 21-letni kierujący busem, natomiast kierujący autobusem z poważnymi obrażeniami został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Poważnie ranne zostały jeszcze 3 inne osoby, które decyzją lekarzy natychmiast trafiły do szpitali na terenie województwa lubuskiego i wielkopolskiego – informuje Lubuska policja.

Opieka psychologiczna
Policjanci otoczyli wszystkich uczestników opieką psychologiczną, zapewnili wodę i udzielali wszelkich informacji. – 26 osób zakwalifikowanych przez lekarza jako wymagające natychmiastowej pomocy zostało odwiezionych karetkami, a 3 z nich, w tym kierowcę autobusu, przetransportowano śmigłowcami do różnych szpitali. Ranni trafili do szpitali w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Żarach, Krośnie Odrzańskim, Nowej Soli i Poznaniu – informuje policja.
15 osób, który nie odniosły poważniejszych obrażeń, po przebadaniu przez lekarza, zostało przewiezionych na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Zielonej Górze w celu wykonania dalszych badań. Transport tych osób zapewnił Urząd Miasta Zielona Góra, który zorganizował autobus komunikacji miejskiej.

Akcja ratunkowa
– W akcji ratunkowej brało udział blisko 30 policjantów i 11 radiowozów 13 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, 7 karetek Pogotowia Ratunkowego, 4 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do działań zaangażowani byli czterej policyjni psychologowie. Policjanci zorganizowali objazdy dla kierujących przez pobliski miejscowości. Ze względu na trudności i komplikacje przy usuwaniu zniszczonych pojazdów, droga krajowa nr 32 została odblokowana dopiero po północy – informuje policja.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here