Szpital ma wchłonąć Medkol? Radni są przeciwni

4
610
fot. ZielonaNews.pl

Na dziś zwołano nadzwyczajną sesję rady miasta. Chodzi o apel, który wystosowali radni Zielona Razem, a dotyczący Medkolu. – Rada Miasta Zielona Góra wyraża stanowczy sprzeciw próbie zmiany podmiotu tworzącego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDKOL w Zielonej Górze, gdzie podmiotem przekazującym jest Województwo Lubuskie, a podmiotem przejmującym Uniwersytet Zielonogórski – czytamy w apelu.

Dobra kondycja placówki

Władze województwa chcą by Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDKOL był zarządzany przez Szpital Uniwersytecki. Działanie takie zarówno pracownikom, jak i radnym wydaje się niezrozumiałe. Placówka dobrze radzi sobie finansowo, nie ma zadłużeń, a w ostatnim czasie przeszła gruntowny remont by poprawić jakość usług. Madkol inwestuje w nowoczesny sprzęt i świadczy usługi na wysokim poziomie. Zdaniem pracowników i radnych po przejęciu placówki przez szpital może to się zmienić.

Inwestycje i wykwalifikowana kadra

Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze medycznej oraz stałym inwestycjom w nowoczesny sprzęt medyczny, placówka od wielu lat z sukcesem konkuruje na rynku z prywatnymi podmiotami medycznymi (…). Zakład w swoich strukturach organizacyjnych posiada podstawową opiekę zdrowotną oraz wiele poradni specjalistycznych, w tym również poradnie deficytowe w mieście Zielona Góra np.: poradnię endokrynologiczną, neurologiczną, ortopedyczną, okulistyczną, reumatologiczną, gruźlicy i chorób płuc. Od lat sukcesywnie zwiększa liczbę udzielanych porad i badań, dla przykładu w 2018 r. – 92 tys.,
2019 r. – 94 tys. Dużym atutem placówki jest świadczenie usług z zakresu medycyny pracy
dla ok. 100 zakładów pracy. W każdej poradni zatrudnionych jest kilku wysoko wykwalifikowanych specjalistów – czytamy w apelu.

Lekarze odejdą z pracy

W przejęciu pracownicy i radni widzą ryzyko. – Lekarze i pielęgniarki udzielający świadczeń w zakładzie deklarują, że odejdą z pracy, jeżeli zakład zostanie przyłączony do Szpitala Uniwersyteckiego – czytamy w uzasadnieniu apelu. Radni mają obawy co do płynności finansowej zakładu. – Istnieje również poważne ryzyko, że obecnie wypracowywane zyski, które zakład przeznacza na inwestycje, zostaną przekazana na spłatę zadłużenia Szpitala Uniwersyteckiego. Takie postępowanie doprowadzi do obniżenia jakości porad udzielanych pacjentom. że obecnie wypracowywane zyski, które zakład przeznacza na inwestycje, zostaną przekazana na spłatę zadłużenia Szpitala Uniwersyteckiego – wyjaśniają radni. Dziś o godz. 13.00 w ratuszu radni wszystkich klubów pochylą się nad apelem. Tutaj znajdziecie informacje na temat nadzwyczajnej sesji rady miasta oraz apel —> Nadzwyczajna sesja rady miasta 

 

 

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

  1. A ci specjaliści to kto to jest? Przyjeżdżają do Medkolu z poza Zielonej Góry?
    Raczej nie.

  2. Predzej ci sie noga zrosnie, niz cie ortopeda przyjmie za 2 miechy. Za 200 zeta, to za 2 dni. Mozeby fprowadzic Niepubliczne Agencje Towarzyskie.

  3. Przyjeżdżają Panie Ogórek np. z Żar.
    Ten o którym mówię dorabia sobie nawet na Pogotowiu…

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here