Sześciu naukowców z UZ wśród najbardziej wpływowych naukowców na świecie!

0
1919
Wyróżnienie dla Uniwersytetu Zielonogórskiego
fot. Wikimedia

Naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego znaleźli się wśród najbardziej wpływowych naukowców na świecie.
Top 2% Scientists, czyli lista najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie

– Już po raz kolejny w czasopiśmie PLOS Biology Journal ukazał się ranking World’s Top 2% Scientists, czyli lista najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. W tym zestawieniu najlepszych naukowców znaleźli się ci, których prace naukowe są najczęściej cytowane przez innych autorów. Również w tym roku w Top 2% Scientists, które obejmuje dorobek naukowy za cały okres pracy zawodowej do 2020 r., znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do czterech profesorów, którzy rok temu  reprezentowali UZ w rankingu, dołączył piąty,  prof. Dariusz Uciński – informuje Ewa Sapeńko, rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego
Wśród najbardziej wpływowych naukowców są ci z Uniwersytetu Zielonogórskiego. I tak w zestawieniu znaleźli się:

prof. dr Zbigniew Ficek z Zakładu Optyki i Inżynierii Kwantowej Instytutu Fizyki,
prof. dr hab. inż. Krzysztof Gałkowski z Zakładu Automatyki Przemysłowej Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki,
prof. dr hab. inż. Mirosław Galicki z Katedry Informatyki i Automatyzacji Produkcji Instytutu Inżynierii Mechanicznej,
prof. dr hab. inż. Marcin Witczak z Zakład Systemów Automatyki i Robotyki Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych,
prof. dr hab. inż. Dariusz Uciński z Zakładu Systemów Automatyki i Robotyki Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych.

Ranking cytowań. Jest profesor z Uniwersytetu Zielonogórskiego

Na drugiej liście, obejmującej ranking cytowań wyłącznie za rok 2020, znalazł się dr hab. inż. Radosław Maruda, prof. UZ z Katedry Materiałoznawstwa, Technologii i Eksploatacji Maszyn Instytutu Inżynierii Mechanicznej. W ubiegłym roku profesor Maruda również był klasyfikowany w zestawieniu naukowców najczęściej cytowanych w 2019 r.

Ranking World’s Top 2% Scientists jest przygotowywany przez ekspertów z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwo Elsevier oraz firmę SciTech Strategies. W tym roku zestawienie objęło blisko 190 tys. naukowców z 22 dyscyplin podzielonych na 176 dziedzin.

Pełny ranking jest dostępny na stronie: https://doi.org/10.17632/btchxktzyw.

Źródło: Materiały prasowe Uniwersytetu Zielonogórskiego

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here