Szafa na wymiar – ile kosztuje i od czego zależy cena końcowa?

0
509

Zamawianie mebli na wymiar powoli staje się standardem. Oczywiście nie każdy mebel w mieszkaniu musi być robiony na zamówienie, ale wykonanie tych największych i wymagających najstaranniej zaprojektowanego systemu przechowywania, jak szafy, warto zlecić fachowcom. Choć trwamy w przekonaniu, że meble na wymiar tworzy się niemal wyłącznie do mieszkań małych bądź nieustawnych, nie jest to prawda. Nowoczesne szafy, regały czy komody powstają do mieszkań o wszystkich metrażach, a właściciele decydują się na nie przede wszystkim z uwagi na własne potrzeby i komfort użytkowania, a nie wielkość lokalu.

Od piwnicy po strych – szafy na wymiar do wszystkich pomieszczeń

Szafy to największe meble, z jakimi mamy do czynienia w naszych domach, garażach czy warsztatach. Niegdysiejsza tendencja do umieszczania szaf w każdym pokoju na naszych oczach przerodziła się w trend, w ramach którego wybieramy jedną wielką szafę garderobianą i umieszczamy ją w strategicznym, ogólnodostępnym miejscu mieszkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z domowników może we własnym pokoju rozplanować mniejsze meble, które nie zajmują przestrzeni. Wielka szafa wnękowa, często narożna, zabudowana od sufitu do podłogi, pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni lokalu, a ponadto nie sprawia wrażenia zwalistej.

Nowoczesne rozwiązania projektowe i estetyczne

Tak, paradoks szaf na wymiar polega na tym, że przy ogromnej pojemności nie robią one wrażenia przytłaczających swą wielkością. Staranny dobór proporcji, kolorów i materiałów sprawia, że rozwiązania projektowe – zwłaszcza te z drzwiami przesuwanymi – wyglądają niezwykle harmonijnie i naturalnie, a jednocześnie nowocześnie, elegancko i… lekko! Łatwo wyobrazić sobie jak korzystnie na estetykę nowoczesnych szaf na wymiar wpływa użycie takich materiałów jak szkło hartowane w wersji lustrzanej czy w postaci paneli z nadrukowaną ciekawą grafiką albo fotografią – nawet z efektem 3D. Zwykła szafa garderobiana może dzięki dobraniu odpowiednich materiałów stać się niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym.

Szafy na wymiar sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, także w domowym biurze, na strychu, w garażu czy w warsztacie majsterkowicza-amatora. Nowoczesne systemy przechowywania – relingi, kosze, szuflady, półki, schowki i wieszaki – za każdym razem tworzą konfigurację, która najbardziej odpowiada zamawiającemu. Im większe mamy problemy z przechowywaniem przedmiotów o nietypowych wymiarach i kształtach, tym bardziej warto zamówić szafę na wymiar i starannie zaplanować jej wnętrze.

Od czego zależy cena szafy na wymiar

Ceny szaf na wymiar zależą przede wszystkim od rodzaju oraz ilości materiału, który zostanie wykorzystany przy produkcji, a także od stopnia skomplikowania projektu. Czy warto oszczędzać na materiałach meblarskich? Nie. Oczywiście można zamówić szafę wykonaną z najtańszych komponentów, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że szafa to mebel bardzo intensywnie użytkowany. Wyższe ceny materiałów, z których jest wykonana przekładają się na ich większą trwałość.

Wprawdzie okres gwarancji szafy na wymiar to ustawowa, dwuletnia rękojmia, a na systemy drzwiowe udzielana jest nawet pięcioletnia gwarancja, jednak nie po to zamawia się szafę mającą poprawić funkcjonalność naszego mieszkania, żeby tuż po jej zamontowaniu borykać się z usterkami.

Szafa na wymiar – ergonomia, wygoda oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni

Możliwość dostosowania szaf na wymiar do rozmiarów i specyfiki pomieszczenia oraz potrzeb klienta jest nieograniczona. Szafy na zamówienie mogą mieć klasyczne drzwi jedno lub dwuskrzydłowe albo drzwi przesuwne. Bez względu na preferencje klienta, zawsze zaczyna się od „wizji lokalnej” – pracownik studia przyjeżdża osobiście do klienta oraz dokonuje pomiaru pomieszczenia, w którym ma się znajdować dany mebel, za pomocą dalmierza laserowego. Projekt jest wykonywany przez jednego z pracowników w siedzibie firmy oraz stale konsultowany z klientem. Na podstawie projektu przygotowywana jest precyzyjna wizualizacja, bez przekłamań kolorystycznych i rozmiarowych. Ten etap jest kluczowy, bo pozwala zleceniodawcy „zobaczyć” szafę, której fizycznie jeszcze nie ma. Ale wciąż jeszcze jest czas na zmianę decyzji – można zmienić system przechowywania, kolory, detale…

Szafa na wymiar MUSI być perfekcyjna: tak długo jak nie zaakceptujesz projektu, nie studio projektowe nie przystąpi do jego realizacji. Projekt w pełni zgadza się z Twoją wizją? Czas na ostateczną wycenę i można przystąpić do realizacji zlecenia.

Podsumowanie

Czas realizacji zamówionej szafy to zwykle od dwóch do czterech tygodni. Warto poczekać! Zamawiając szafę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb gwarantujemy sobie nie tylko wymarzoną aranżację wybranego pomieszczenia, ale także komfortowe warunki przechowywania – zwłaszcza przedmiotów o nietypowych wymiarach i kształtach. Nowoczesna szafa na wymiar to inwestycja na lata.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy Julii Jasińskiej z Erton.pl, polskiego producenta szaf na wymiar: https://erton.pl/k/szafy/.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here